Podczas najbliższego spotkania umuzykalniającego bohaterem będzie tajemniczy instrument–niespodzianka.
21 stycznia w Raciborskim Centrum Kultury odbył się koncert z cyklu „Maluchy w krainie dźwięku”. Tym razem tematem przewodnim był karnawał, a organizatorzy przygotowali jedyny w swoim rodzaju koncertowy bal karnawałowy dla niemowląt i maluchów z rodzicami. W programie znalazła się wspólna zabawa w rytmie walca, cha-chy, rock’and’rolla, kaczuszek i nie tylko. Koncert poprowadziła Dorota Banaś, która zagrała na skrzypcach, ukulele i porwała maluszki do wspólnych harców.
Najbliższe spotkanie umuzykalniające odbędzie się 18 lutego o godz. 16:00. Tym razem bohaterem będzie tajemniczy instrument–niespodzianka. Bilety w cenie 30 zł (dorośli) i 20 zł (dzieci) do nabycia w kasach RCK oraz na biletyna.pl/event/view/id/396847. Honorowane są raciborskie karty: Senior 60+ i Rodzina+.
„Maluchy w krainie dźwięku” to koncerty, które edukują i rozwijają, wzmacniają więź między dziećmi i rodzicami, uczą jak miło i kreatywnie spędzać czas ze swoją pociechą. Różnorodna, zmienna i dynamiczna muzyka pobudza do ruchu, śmiechu i wspólnej zabawy. Koncerty te wspierają rozwój muzycznych zdolności dziecka. Prowadzone są w oparciu o teorię i doświadczenie amerykańskiego psychologa muzyki – prof. Edwina E. Gordona. Założeniem koncertów jest stymulowanie rozwoju dziecka poprzez muzykę, wykorzystując jego naturalne predyspozycje i zdolności w okresie największej chłonności młodego umysłu. Oddziałując na dziecko różnorodnością dźwięków, motywów i melodii można doprowadzić do rozumienia muzyki i optymalnego rozwoju muzycznych zdolności. Prof. Gordon proponuje, aby do 3. roku życia dzieci przeszły pewne poznawcze etapy tzw. audiacji wstępnej, kiedy to osłuchujemy maluchy z różnymi skalami muzycznymi, rytmami, brzmieniami w formie krótkich śpiewanek i rytmiczanek. Poznane treści muzyczne tworzą w dziecku bardzo gruntowne podstawy do ewentualnej późniejszej edukacji muzycznej. Dziecko uczy się muzyki tak jak uczy się mowy, czyli naturalnie i zarazem bardzo indywidualnie. W trakcie koncertu poprzez różnorodność dźwięków, barw instrumentów przekazywany jest duży bagaż pozytywnych emocji, publiczność wciągana jest do ruchu, do wyrażania siebie przez śpiew czy efekty dźwiękonaśladowcze.
fot. Mateusz Wiecha/RCK
oprac. /kp/