W przestrzeni wiejskiej rzadko widywane są defibrylatory – a to właśnie do tych miejsc karetka ma najdłuższą drogę do przebycia.
Na murach Przedszkola w Brzeźnicy pojawił się defibrylator AED. Automatyczny defibrylator zewnętrzny to urządzenie, którego zadaniem jest pomoc osobom, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Poprawne użycie AED to zwiększenie szans na przeżycie nawet o 70%. Jest to najnowszy zakup realizowany w ramach funduszu sołeckiego zaplanowanego jeszcze w połowie 2023 r. z inicjatywy sołtysa wsi Krzysztofa Bajerskiego i rady sołeckiej.
W przestrzeni wiejskiej rzadko widywane są defibrylatory – a to właśnie do tych miejsc karetka ma najdłuższą drogę do przebycia. W przypadku Brzeźnicy, Ligoty Książęcej czy innych wiosek położonych w dolinach krajobrazu wyżynnego powiatu raciborskiej dochodzi dodatkowy problem z zasięgiem telefonii komórkowej, co może jeszcze bardziej wydłużać czas na otrzymanie odpowiedniej pomocy specjalistów.
Jak podkreśla Krzysztof Bajerski, zamontowanie AED to pierwszy krok do zwiększenia świadomości społecznej w tym temacie. Kolejnym etapem są szkolenia z obsługi urządzenia, jak i nauka samej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. – Już niebawem będziemy organizować kursy z obsługi AED oraz udzielania resuscytacji-krążeniowo oddechowej dla mieszkańców. Od kilku lat prowadzę takie szkolenia dla harcerzy czy też wychowawców kolonijnych, więc tym bardziej cieszę się, że przeprowadzimy je dla mieszkańców Brzeźnicy i okolic. W interesie nas wszystkich jest, żeby ludzie nam bliscy potrafili poradzić sobie, wtedy gdy to nam zatrzyma się serce – tłumaczy sołtys Brzeźnicy.
oprac. /kp/