Dzieci ze Szkolnego Zespołu Antysmogowego z wizytą w Arboretum [ZDJĘCIA]

Punktem docelowym zajęć był pomnik przyrody zwany Racibuk, który swoją wielkością i koroną w odcieniach czerwieni zrobił wrażenie na wszystkich uczestnikach.

Jedna dorosła sosna produkuje tlen niezbędny do życia dla trzech osób oraz usuwa w ciągu dnia tyle CO₂, ile emitują dwa domy jednorodzinne. Z kolei 1 ha lasu produkuje 700 kg tlenu w ciągu doby, co jest wystarczającym dobowym zapotrzebowaniem na tlen dla 2500 osób. Te i wiele innych ciekawostek poznał Raciborski Zespół Antysmogowy podczas zajęć w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Lekcja „Drzewa – dlaczego są ważne dla świata przyrody i ludzi” została poprowadzona w terenie przez dyrektor ABM Elżbietę Skrzymowską dla uczestników SZA ze Szkoły Podstawowej nr 15 i Szkoły Podstawowej „Słonecznej Kraina”. Zadaniem dzieci było również posprzątanie śmieci z lasu.

- reklama -

Uczniowie pozyskali wiedzę dotyczącą różnic występujących pomiędzy gatunkami drzew oraz krzewów, poznali, jakie nasiona są wytwarzane przez poszczególne odmiany oraz jakie zwierzęta żywią się ich owocami. W każdym zakątku ścieżki czekały na młodych uczestników tzw. leśne memory, które poprzez grę i zabawę pozwoliły utrwalić zdobyte informacje. Punktem docelowym zajęć był pomnik przyrody zwany Racibuk – buk pospolity purpurowy swoją wielkością i koroną w odcieniach czerwieni zrobił wrażenie na wszystkich uczestnikach.

Dzieci wspólnie zastanawiały się, które gatunki drzew produkują najwięcej tlenu oraz które spośród nich pochłaniają najwięcej cząsteczek stałych. Po dokładnej analizie cech poszczególnych odmian okazało się, że najwięcej tlenu produkują drzewa liściaste, a dokładnie buk pospolity, bo aż 1,1 kg na 1 m² powierzchni liścia na sezon wegetacyjny. Niewiele mu ustępują takie gatunki jak klon, dąb, lipa i jesion. A co z drzewami iglastymi? Ustalono, że produkują trochę mniej tlenu, za to ich charakterystyczne igły zatrzymują pyły unoszące się w powietrzu. Dzieje się tak, gdyż igły są pokryte specjalnym lepiącym się woskiem, do którego przyklejają się szkodliwe dla zdrowia pyły.

Dzieci dowiedziały się też, które ptaki są nazywane leśnymi deweloperami, po co żukom są kulki z łajna oraz jak rozróżniać muchomory od grzybów jadalnych. Nauczyły się również rozróżniać ślady pozostawione przez dziki i sarny. Uczniowie wiedzą już, jaką rolę pełni las oraz jakie skutki niesie za sobą jego zaśmiecanie. Podczas zajęć uzbierali dużą ilość odpadów, w tym szkła, które pozostawione na terenie lasu może spowodować pożar.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj