O socmodernizmie w Raciborzu i regionie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Budynek raciborskiej szkoły muzycznej jest adaptacją oświęcimskiego projektu o tym samym przeznaczeniu.

Na czym polega fenomen socmodernizmu i gdzie znaleźć najciekawsze realizacje architektury z lat 1945-1989 opowiedziała w raciborskiej bibliotece Anna Syska – historyczka i popularyzatorka architektury. Spotkanie zakończyło Tydzień Bibliotek.

- reklama -

Anna Syska jest autorką wydanego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki przewodnika „Spodek w Zenicie”. Interesuje się przede wszystkim architekturą XX w., pracuje jako Miejska Konserwator Zabytków w Tychach. Tychy są jedną z 33 miejscowości, które są prezentowane na kartach architektonicznego przewodnika. Racibórz reprezentuje budynek Państwowej Szkoły Muzycznej, realizacja z lat 1973-1978 autorstwa Bożeny i Janusza Włodarczyków. Małżeństwo specjalizowało się w budynkach szkół – raciborski PMS jest adaptacją oświęcimskiego projektu o tym samym przeznaczeniu. Anna Syska pochodzi z Oświęcimia i choć publicznie przyznaje się do braku słuchu muzycznego, interesuje się budynkami placówek dydaktycznych. Do kręgu jej zainteresowań należy również budownictwo sportowe, stąd podczas spotkania w bibliotece pojawił się komentarz na temat wyburzonego miejskiego basenu, który mieścił się w Raciborzu przy parku Roth.

Temat ochrony dziedzictwa pojawił się na spotkaniu nieprzypadkowo. Inicjatorką i prowadzącą spotkanie była Maria Olejarnik – Miejska Konserwator Zabytków w Raciborzu. Publiczność pytała, skąd wynika ignorancja wobec architektury z lat 1945-1989, zagrożonej przez to rozbiórką (dworzec główny w Katowicach) i zaniedbaniem. Widać jednak poprawę w postrzeganiu tej architektury i odkrywaniu wartości takich realizacji jak np. w przypadku Pałacu Ślubów w Częstochowie.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj