PTTK Racibórz zaprasza do Sandomierza i Kazimierza Dolnego oraz na Łysicę

W czerwcu dzięki PTTK można będzie zwiedzić województwo świętokrzyskie. Co zaplanowano?

Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze – Oddział w Raciborzu zaprasza na wycieczkę do Sandomierza i Kazimierza Dolnego, która odbędzie się w dniach 15-16 czerwca.

- reklama -

Sandomierz jest czarującym miastem położonym w województwie świętokrzyskim, na granicy dwóch krain geograficznych, czyli Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej oraz Kotliny Sandomierskiej. Choć do słonecznej Italii jest stąd daleko, to samo miasto zyskało przydomek Małego Rzymu. A to dlatego, że Sandomierz położony jest tak, jak i wieczne miasto, na siedmiu wzgórzach, a i można się tu też napić dobrego wina. Natomiast sandomierskie Stare Miasto jest kameralne, urocze i pełne pięknych zabytków, o których głośno jest również na małym ekranie za sprawą Ojca Mateusza. Z kolei Kazimierz Dolny nazywany jest miejscem magicznym. To blisko 40 wąwozów, przepiękny klimatyczny rynek z kościołem farnym św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, Kamienicami Przybyłów i charakterystyczną studnią, spory wybór knajpek oraz Wzgórzem Trzech Krzyży, z którego rozciąga się przepiękny widok na przełom Wisły.

Koszt wycieczki: członkowie PTTK z opłaconą składką za 2024 r. i młodzież do 18. roku życia: 410 zł, osoby niezrzeszone: 430 zł. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w biurze PTTK Oddział Racibórz oraz na konto PTTK.

Szczegóły: Wycieczka do Sandomierza i Kazimierza Dolnego

Natomiast w dniach 25-28.06 będzie miała miejsce wycieczka „Łysica i okolice”. W jej ramach będzie można zdobyć najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, a także odwiedzić Kielce, Jaskinię Raj, Park Etnograficzny w Tokarni i Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Należy do Korony Gór Polski, jest jej najniższym szczytem. Na stoku północnym znajdują się liczne źródła strumieni. W partiach szczytowych gnieżdżą się orliki krzykliwe, krogulce i kobuzy. Podania mówią, że u podnóża Łysicy istniała kiedyś słowiańska świątynia, na miejscu której obecnie znajduje się klasztor sióstr bernardynek. Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa położona w Chęcinach. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową, a obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych. Park Etnograficzny w Tokarni powołano w 1976 r., a zaczął funkcjonować od 1977 r. Jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny. Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie posiada bogate i zróżnicowane zbiory setek zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych, rozmaite przyrządy do mierzenie czasu: klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne, a także przyrządy astronomiczne.

Koszt wyprawy: członkowie PTTK Oddział Racibórz z opłaconą składką za 2024 r., młodzież do 18. roku życia i studenci: 670 zł, osoby niezrzeszone: 690 zł. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w biurze PTTK Oddział Racibórz oraz na konto PTTK.

Szczegóły: Łysica i okolice

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj