Kontrowersje wokół festiwalu Olgi Tokarczuk. Góry Literatury pod ostrzałem hejtu [ZDJĘCIA]

festiwal gory literatury nowa ruda
Festiwal Góry Literatury

Wulgarne komentarze ubliżają zarówno organizatorom, jak i Oldze Tokarczuk, Agnieszce Holland, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, Sylwii Spurek czy Sylwii Chutnik.

11 dni, 22 lokalizacje i 150 wydarzeń, a wśród nich koncerty, pokazy filmów, wystawy, spektakle i warsztaty – trwa 10. Festiwal Góry Literatury.

- reklama -

Festiwal odbywa się od 2015 r. z inicjatywy noblistki Olgi Tokarczuk. Wydarzenia mają w tym roku miejsce w dniach 4-14 lipca m.in. w Nowej Rudzie, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy, Ludwikowicach Kłodzkich i na terenie Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. Uczestnicy mają okazję spotkać się w sumie z ponad 230 gośćmi – oprócz Olgi Tokarczuk są to m.in. Agnieszka Holland, Aleksander Kwaśniewski, Adam Bodnar, Barbara Nowacka, Sylwia Spurek, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr i Sylwia Chutnik, a na scenach wystąpią m.in. Vito Bambino, Fisz Emade Tworzywo, Kortez, L.U.C. czy Katarzyna Groniec.

Choć festiwal jest sceną dialogu, spotyka się z hejtem w mediach społecznościowych. Profile Festiwalu Góry Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk w serwisie Instagram zostały zgłoszone jako spamerskie i głoszące nieprawdziwe informacje oraz zablokowane. – My nie możemy tam publikować, pozostali użytkownicy nie mają możliwości oznaczania nas. Odwołaliśmy się, ale Meta (właściciel m.in. serwisów Facebook i Instagram) działa powoli. Mamy też do czynienia ze zgłoszeniami oraz atakami na nasze konta na Facebooku, co rusz blokowane są poszczególne posty. Trwa również ofensywa wulgarnych komentarzy, w których profile o wątpliwej autentyczności ubliżają zarówno nam, jak i naszym gościom oraz gościniom, w tym Oldze Tokarczuk, Agnieszce Holland, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, Sylwii Spurek czy Sylwii Chutnik. Obserwujemy to czujnie, staramy się usuwać wszelkie nienawistne treści – tłumaczą organizatorzy.

Można odwiedzać obydwa profile profile na Facebooku, ale niewidoczne jest główne wydarzenie – Festiwal Góry Literatury 2024. Organizatorzy obawiają się również hejterskich ataków przed i w ostatni dzień festiwalu. Do udziału zaproszono m.in. polityków i polityczki – krytyków i krytyczki poprzedniej władzy – z okazji 35. rocznicy pierwszych w Polsce częściowo wolnych wyborów, 25. wstąpienia Polski do NATO i 20. wejścia do Unii Europejskiej, ale również z powodu funkcji, jakie zaczęli pełnić po wyborach parlamentarnych. Zdaniem organizatorów właśnie to może być powodem ataków. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkim może się to podobać. Wyrażamy jednak stanowczy sprzeciw wobec wulgarnych, ordynarnych i zwyczajnie hejterskich słów skierowanych w stronę uczestników naszego Festiwalu. Wiele z nich pochodzi od profili o wątpliwej autentyczności. Bez względu na to nie zgadzamy się na mowę nienawiści – podkreślają.

fot. Ireneusz Burek
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj