Krzyżanowice, Krzanowice i Kuźnia Raciborska walczą z powodzią [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Fot. OSP KSRG Krzanowice

Sytuacja na Odrze w Chałupkach jest stabilna, jednak wały przeciwpowodziowe są bardzo nasiąknięte i narażone na wysokie ciśnienie, stąd wciąż zachodzi niebezpieczeństwo ich przerwania.

Pomimo przekroczenia stanu alarmowego na Odrze sytuacja powodziowa w Raciborzu stabilizuje się. Z zagrożeniem jednak nadal walczą inne miejscowości powiatu raciborskiego. Powódź najbardziej dotknęła gminę Krzyżanowice, Krzanowice i Kuźnia Raciborska.

- reklama -

Nawalny deszcz w nocy z soboty na niedzielę spowodował zalanie wszystkich miejscowości gminy Krzyżanowice. Zorganizowana została ewakuacja ludności z narażonych na podtopienia terenów Chałupek i Zabełkowa. Obecnie sytuacja na Odrze w Chałupkach jest stabilna, a poziom wody o godz. 12:00 wynosił 693 cm, przekraczając stan alarmowy o 273 cm. Poprzednie odczyty to 697, 699, 699 i 694 cm. Problemem są wały przeciwpowodziowe, które są bardzo nasiąknięte i narażone na wysokie ciśnienie, stąd wciąż zachodzi niebezpieczeństwo ich przerwania. Władze gminy apelują do mieszkańców o najwyższą ostrożność, cierpliwość i zachowanie spokoju. Nadal nie ma możliwości powrotu do domów, a policja dba o bezpieczeństwo pozostawionego dobytku. – Czynione są rozmowy z Tauronem, by w możliwie szybkim czasie przywrócić dostawy energii elektrycznej w Zabełkowie oraz do tych posesji w Chałupkach, które nie zostały zalane. Analizowana jest także możliwość otwarcia DK 78 w kierunku Wodzisławia Śl. Władze gminy są w ciągłym kontakcie ze wszystkimi służbami oraz stale monitorują sytuację hydrometeorologiczną w Czechach. Należy pamiętać, że to, co dzieje się z Odrą po naszej stronie granicy, zależy od stanu wód za południową granicą – informuje urząd gminy. Zamknięty jest most drogowy i kolejowy na granicy. Trwa usuwanie skutków niedzielnych podtopień, w którym biorą udział gminne jednostki OSP. Działania głównie polegają na pompowaniu zalanych budynków, piwnic i posesji po podwyższonych stanach wody.

W Krzanowicach w niedzielę przelał się zbiornik przeciwpowodziowy, a potok Biała Woda oraz rzeka Psina wystąpiły z brzegów. Obecnie poziom rzeki jest stabilny. Na terenie gminy Krzanowice wszystkie drogi są już przejezdne, z wyjątkiem odcinka drogi Bojanów – Borucin, która pozostaje zamknięta do odwołania. Woda zeszła również z ulic na terenie Krzanowic. Obecnie jednostki Straży Pożarnej prowadzą prace związane z odpompowywaniem wody z zalanych piwnic. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje pomoc dla poszkodowanych mieszkańców. Pracownicy ruszyli już w teren i będą kontaktować się z osobami, które ucierpiały w wyniku powodzi. Dodatkowo woda zużyta do mycia posesji po powodzi zostanie mieszkańcom odliczona od rachunku za wodę i będzie określona na podstawie średniego zużycia. We wtorek na terenach najbardziej poszkodowanych zostaną rozlokowane kontenery na odpady, w których będzie można składać zniszczone rzeczy.

W gminie Kuźnia Raciborska zagrożenie ma związek z wysokim poziomem wody w Zalewie Rybnickim z Rudy, Nacyny i pozostałych dopływów i cieków. Rybnickie służby były zmuszone zwiększyć zrzut wody ze zbiornika, która trafia dalej do Rudy i Suminki. Ewakuowano 198 mieszkańców gminy. Na tych dwóch ciekach nadal utrzymuje się wysoki poziom wody, a strażacy umacniają wały workami z piaskiem oraz zaporami przeciwpowodziowymi najbardziej zagrożone miejsca. – Sytuacja jest stabilna, jednak bardzo poważna, ponieważ poziom wody może wzrosnąć w przypadku zrzucenia nadmiarowej ilości wody ze zbiornika położonego powyżej w mieście Rybnik – informują raciborscy strażacy. Potwierdza to urząd gminy. – Po otrzymaniu informacji z zapory czołowej Elektrowni Rybnik ilość wody dopływającej do zbiornika wyrównała się z ilością wody zrzucanej ze zbiornika. Sytuacja na obecną chwilę jest stabilna – podkreśla. Przedszkole nr 1 w Kuźni Raciborskiej pozostaje zamknięte.

Na terenie gminy Nędza dzięki pomocy mieszkańców, strażaków z gminy i strażaków z kompanii lublinieckiej, jak również żołnierzy WOT, udało się opanować sytuację przy rzece Sumina w Nędzy. Obecnie tendencja jest spadkowa.

Fot. UM Kuźnia Raciborska

Raciborski sanepid informuje, że na terenach dotkniętych powodzią mogą wystąpić problemy z dostępem do wody pitnej. Najlepiej korzystać z wody butelkowanej. Woda kranowa może nie nadawać do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. Z kolei woda z zalanych prywatnych studni nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi konieczna będzie dezynfekcja studni i badania wody. Szczegółowe instrukcje oczyszczania studni po powodzi będą dostępne w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Woda na terenie Gminy Kuźnia Raciborska jest zdatna do picia oraz do innych celów spożywczych i higienicznych.

Czytaj także:

Sytuacja powodziowa w Raciborzu stabilna. Co z jakością wody z kranu?

Stan klęski żywiołowej w powiecie raciborskim. Będzie wsparcie finansowe dla powodzian

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj