
Zdarzenie to nie ma wpływu na pracę zbiornika Racibórz Dolny. Woda rozlewa się na Ostrawę.
Pękła prawa część wału przeciwpowodziowego na Odrze w Ostrawie tuż przy ujściu rzeki Opawy do Odry. Powstały dwie wyrwy na szerokość ok. 50 m. Ewakuowano mieszkańców dzielnic przyległych do prawej części Odry jak Przywóz, część Nowej Wsi i Mariańskich Gór. Centrum dla powodzian znajduje się w hali wystawienniczej Czarna Łąka w centrum miasta.
Sytuacja ta nie wpłynie na sytuację w Polsce. RZGW Gliwice jest w kontakcie z Povodí Odry – odpowiednikiem PGW WP w Czechach. – Nie pękła tam tama ani zapora, tylko znaczący fragment obwałowania, a to różnica w zakresie skutków. To zdarzenie nie ma wpływu na pracę zbiornika Racibórz Dolny – podkreśla. Woda rozlewa się na Ostrawę.
Pod wodą znalazła się m.in. lokalna remiza straży pożarnej i komenda policji w Przywozie. Zalane są też tory kolejowe i dworzec główny w Ostrawie. W dzielnicy nie ma prądu i nie działają telefony komórkowe.
Trwa akcja strażaków, którzy próbują uszczelnić konstrukcję za pomocą zrzucanych z powietrza olbrzymich worków z piaskiem.
Protržená hráz v Ostravě. Do Přívozu se tudy valí voda, kterou se snažíme zastavit položením provizorní hráze. Pytle na místo posílá pyrotechnik @PolicieCZ. Ve chvíli, kdy se rameno jeřábu @zuhzscr dostane do správné pozice, odpálí nálož na jistícím laně. pic.twitter.com/0Usuquz3DN
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) September 16, 2024
Czytaj także:
Sytuacja powodziowa w Raciborzu stabilna. Co z jakością wody z kranu?
Krzyżanowice, Krzanowice i Kuźnia Raciborska walczą z powodzią [ZDJĘCIA] [WIDEO]
Stan klęski żywiołowej w powiecie raciborskim. Będzie wsparcie finansowe dla powodzian
oprac. /kp/





![Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie [ZDJĘCIA] Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/kiermasz-wielkanocny-tworkow-krzyzanowice.jpg)
![Klocki Lego połączyły pokolenia w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Klocki Lego połączyły pokolenia w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/klub-ojca.jpg)
![Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece [ZDJĘCIA] Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/konkurs-plastyczny-opowiesci-z-narnii-biblioteka.jpg)



![Dlaczego warto mówić „nie”? Spotkanie z Anitą Kiderys w bibliotece [ZDJĘCIA] Dlaczego warto mówić „nie”? Spotkanie z Anitą Kiderys w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/anita-kiderys-10.jpg)
![Polsko-czeskie spotkanie bibliotekarzy w Raciborzu [ZDJĘCIA] Polsko-czeskie spotkanie bibliotekarzy w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/biblioteka-nie-ogranicza.jpg)
![Uczniowie z Roth poznają Racibórz i polskie tradycje wielkanocne [ZDJĘCIA] Uczniowie z Roth poznają Racibórz i polskie tradycje wielkanocne](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Gymnasium-Roth.jpg)
![Światowy Dzień Wody w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Światowy Dzień Wody w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/dzien-wody-biblioteka.jpg)
![Raciborska bohemistyka świętuje 20-lecie działalności [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/bohemistyka-filologia-czeska-ans-raciborz.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)





