Obniża się poziom wody w Odrze i zbiorniku Racibórz Dolny. Zapełnienie wynosi ok. 102 mln m³, czyli ok. 55% pojemności.
Stan Odry ciągle opada. O godz. 12:40 stacja w Chałupkach pokazywała 308 cm – to 8 cm powyżej stanu ostrzegawczego. W Krzyżanowicach odnotowano 737 cm (237 cm powyżej stanu alarmowego), a w Raciborzu-Miedoni – 597 cm (197 cm powyżej stanu ostrzegawczego). Obniża się też poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny. O godz. 12:00 zapełnienie wynosiło ok. 102 mln m³ (ok. 55% pojemności). – Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami i pozostaje pod nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach, którzy nadzorują jego prawidłową pracę, prowadzą kontrolę poprawności aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika. Dzięki obniżonemu odpływowi wód z czaszy stabilizuje się rzędna wody w korycie rzeki Odry poniżej, co umożliwia odciążenie nadwyrężonego obwałowania, szczególnie w newralgicznych miejscach – podkreśla RZGW Gliwice.
– Do zbiornika wpływa ok. 230 m³/sek a wypływa ok. 440 m³/sek. W najbliższych dniach zbiornik będzie opróżniany, w związku z czym poziom Odry w Raciborzu powinien oscylować wokół wartości 580-600 cm. Woda nie opiera się o wały. Poleciłem wodociągom dalszą ciągłą kontrolę stanu napełnienia naszej kanalizacji, stanu oczyszczalni oraz naszych ujęć wody pitnej. Ogólnie sytuacja stabilna – informuje prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz.
Również w Polderze Buków obniża się poziom wody, aktualnie wynosząc ok. 20,2 mln m³ (ok. 35% pojemności). Obiekt wykonuje swoje zadania bezawaryjnie pod nadzorem pracowników Wód Polskich w Gliwicach.
Decyzją dyrektora PGW WP RZGW w Gliwicach przedłużony został zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach, który obowiązuje do 29 września. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych itp. Nie dotyczy służb zarządzania kryzysowego, a także innych jednostek i instytucji powołanych do zabezpieczania przed skutkami powodzi.
Z kolei Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu informuje, że infrastruktura wodociągowa na obszarze powiatu raciborskiego funkcjonuje prawidłowo i należy korzystać wyłącznie z niej. W pobranych próbkach wody z terenu gmin Nędza i Kuźnia Raciborska nie wykryto zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Natomiast na terenie powiatu obowiązuje zakaz korzystania z wody pochodzącej z przydomowych studni, które uległy podtopieniu, do celów spożywczych i sanitarnych.
oprac. /kp/