Raciborska biblioteka zaprosiła do wspólnego uczczenia pamięci jej wieloletniego dyrektora oraz do wymiany myśli i refleksji na temat jego wkładu w kulturę i naukę.
8 listopada w raciborskiej bibliotece odbyła się konferencja upamiętniająca Ryszarda Kincla – wieloletniego dyrektora, a obecnie patrona tej instytucji. Zorganizowane z okazji 20. rocznicy jego śmierci wydarzenie zgromadziło lokalnych badaczy, byłych współpracowników, przyjaciół oraz najbliższą rodzinę dr. Kincla.
Konferencję otworzyła dyrektor biblioteki Małgorzata Szczygielska, która powitała zgromadzonych i wspomniała o swojej wieloletniej współpracy z Ryszardem Kinclem. Następnie głos zabrał Marek Kurpis – etatowy członek zarządu powiatu raciborskiego. Pierwszy zaplanowany wykład miał wygłosić dr Ivo Łaborewicz – kierownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze. Z powodu niedyspozycji zdrowotnej nie mógł jednak przybyć do Raciborza, więc jego prelekcję pt. „Ryszard Kincel – nauczyciel, dziennikarz, muzealnik i badacz regionu karkonoskiego w latach 1964-1973” odczytała w zastępstwie Małgorzata Michalczyk – instruktor metodyczny raciborskiej biblioteki. Kolejny wykład, poświęcony działalności dra Kincla w Raciborzu, wygłosił dr Piotr Sput – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.
Po przerwie kawowej głos zabrała wdowa po dr. Kinclu – Krystyna Kincel, która przyjechała do Raciborza wraz z córką Olgą i jej rodziną. Drugą część konferencji rozpoczęła prof. dr hab. Joanna Rostropowicz – wiceprezes Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach, przypominając zasługi dr. Kincla w popularyzacji pamięci o wybitnym niemieckim romantyku na Raciborszczyźnie. Konferencję zakończył wykład Grzegorza Wawocznego – wicedyrektora Zamku Piastowskiego w Raciborzu.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/