
W ramach projektu PIM w Raciborzu powstały ogrody deszczowe i zieleńce, a miasto wdrożyło nowe standardy ochrony przyrody.
Racibórz miał swoją przedstawicielkę na 2. konferencji PIM Alumni, która odbyła się w dniach 4-6 listopada we Wrocławiu. Spotkali się na niej reprezentanci 50 miast, które brały udział w dwóch edycjach projektu krajowego Partnerska Inicjatywa Miast. Racibórz należy do Sieci Miast Zielonych i brał udział w projekcie PIM 2021-2023. W tym czasie m.in. powołano w urzędzie miasta Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju, przeprowadzono szkolenia i warsztaty dla urzędników z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury i ochrony drzew, wdrożono pilotażowo błękitno-zielone kryteria we wnioskach w ramach inicjatywy lokalnej oraz rozpoczęto proces przyjęcia standardów ochrony przyrody w inwestycjach miejskich. W ramach tej inicjatywy powstały również dwa ogrody deszczowe – przy Przedszkolu nr 23 i Szkole Podstawowej nr 13, odbetonowano i zazieleniono fragmenty ul. Ogrodowej, Karola Miarki i Mickiewicza, posadzono krokusy przy pomniku Matki Polki oraz realizowano konkurs „Zielono Mi Racibórz”, a także odbyły się pikniki w Ogrodzie Jordanowskim — Powitanie Wiosny i Święto Dyni.

W konferencji uczestniczyła Justyna Szyndler z Wydziału Rozwoju UM Racibórz. W tej trakcie zaprezentowane zostały miejskie projekty m.in. Sopotu – „Inteligentny system zarządzania zielenią miejską”, Warszawy – „Nowe Centrum Warszawy”, Konina – „Zielone korytarze miejskie”, Zgierza „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w formule PPP”, Świdnicy – „Mapa potencjału solarnego budynków”. Przeprowadzono też szkolenia z zakresu wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w administracji publicznej, data storytelling, design-thinking i innych metod tworzenia rozwiązań miejskich.

Drugiego dnia uczestnicy odwiedzili miejskie inwestycje Wrocławia – pierwszą w Polsce farmę miejską oraz zazieleniony zabytkowy plac Nowy Targ. Miejska Farma we Wrocławiu o powierzchni ok. 6 ha powstała wiosną tego roku na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego na Swojczycach. Z zagospodarowanego areału przewidziano zbiory nawet 70 t warzyw dla miejskich żłobków. Projekt opiera się o zasady zrównoważonego rozwoju, w tym środowiskowe jak m.in. redukcja emisji CO2, minimalizowanie strat i zagospodarowanie nadwyżek upraw. Wiosną zakończono też przebudowę placu Nowy Targ w obrębie Starego Miasta. Prace obejmowały rozebranie fragmentów nawierzchni z kostki i płyt, wykonanie nowych warstw podbudowy, przebudowę systemu oświetleniowego oraz budowę układu doziemnych punktów zasilających. Zrealizowano także przyłącze wodociągowe, system automatycznego nawadniania, odnowiono istniejące elementy małej architektury i wprowadzono nowe. W rozszczelnionych fragmentach posadzono drzewa, krzewy, byliny, trawy i rośliny cebulowe. Inwestycja ta podnosi komfort życia mieszkańców, wspiera adaptację do zmian klimatycznych i wzbogaca bioróżnorodność w przestrzeni miejskiej.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)



