
Przebudowie poddane zostanie skrzyżowanie ul. Starowiejskiej, Głubczyckiej i Cegielnianej. Najważniejszą zmianą będzie montaż sygnalizacji świetlnej.
Dobre wieści dla kierowców z Raciborza i okolic. Wojewoda śląski wydał zezwolenie na przebudowę skrzyżowania drogi krajowej nr 45 z drogą wojewódzką nr 416, czyli ulic Starowiejskiej, Głubczyckiej i Cegielnianej. Inwestycja, która znacząco poprawi bezpieczeństwo i płynność ruchu, ma być realizowana w latach 2026-2027 – pod warunkiem uzyskania niezbędnego finansowania.
Przebudowie poddane zostanie skrzyżowanie ul. Starowiejskiej (DK 45), ul. Głubczyckiej (DW 416) i ul. Cegielnianej (droga gminna). W ramach planowanych prac przewidziano wydłużenie istniejącego lewoskrętu na ul. Starowiejskiej i budowę dodatkowego lewoskrętu na wylocie ul. Głubczyckiej, wymianę nawierzchni oraz nowe zatoki autobusowe i chodniki. Jednak najważniejszą zmianą będzie montaż sygnalizacji świetlnej i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowo pojawi się nowe oznakowanie pionowe i poziome, a przejścia dla pieszych zostaną doświetlone. Przebudowane zostanie również istniejące oświetlenie skrzyżowania.
Inwestycja obejmie także modernizację infrastruktury podziemnej. Przebudowane zostaną sieci wodociągowe, gazowe, teletechniczne i elektroenergetyczne, a także kanalizacja deszczowa.
Dokumentacja projektowa została opracowana na podstawie umowy z 12 maja 2022 r., a jej wykonawcą jest firma DMK Inżynieria z Rybnika. Wartość kontraktu na przygotowanie projektu wyniosła ponad 362 tys. zł.
Realizacja tej i kolejnych inwestycji mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad jest możliwa dzięki rządowemu Programowi Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Jego główne cele to ochrona uczestników ruchu i zapewnienie infrastruktury drogowej, która przyczynia się do redukcji liczby wypadków i ich ofiar. Program ten poprzez wskazywanie źródeł finansowania i określanie zakresu zadań ma pozwolić na eliminację realnych i potencjalnych zagrożeń na drogach. Jest on również spójny ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r., a także komplementarny z działaniami realizowanymi w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.
oprac. /kp/