
Wokół spichlerza przy ul. Czynu Społecznego pojawiły się rośliny charakterystyczne dla dawnych zagród. Szczególnym momentem było posadzenie przez dzieci własnego drzewa.
Uczniowie Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II w Raciborzu-Sudole wzięli udział w akcji sadzenia i siania roślin tradycyjnych dla wiejskich ogródków przy zabytkowym spichlerzu chłopskim w Sudole. Wspólnie z pracownikami Arboretum Bramy Morawskiej i Miejską Konserwator Zabytków dzieci nie tylko wzbogaciły lokalny krajobraz, ale także pogłębiły wiedzę o historii i bioróżnorodności.
Wokół spichlerza przy ul. Czynu Społecznego pojawiły się rośliny charakterystyczne dla dawnych wiejskich zagród. Posadzono bergenie, ciemierniki, pierwiosnki wyniosłe (prymulki), floksy i marcinki oraz barwinki. Przy zachodniej elewacji, między spichlerzem a wiekowym jesionem wyniosłym, zasadzono z kolei krzewy kaliny koralowej i kaliny roseum. Dodatkowo od strony południowej wysiano kwiaty przyciągające motyle, takie jak nagietki i aksamitki, a także słoneczniki i wilce. Szczególnym momentem było posadzenie przez dzieci własnego drzewa – lipy drobnolistnej – w pobliżu kamiennego krzyża przydrożnego za spichlerzem.
Wszystkie posadzone rośliny pochodzą z Arboretum Bramy Morawskiej. Celem akcji było nie tylko uatrakcyjnienie terenu wokół spichlerza i centrum dzielnicy Sudół zielenią i bogactwem kolorów, ale także wsparcie bioróżnorodności i pomoc w przetrwaniu tradycyjnym, starym gatunkom. Całe przedsięwzięcie miało pokazać dzieciom wartość aktywności społecznej oraz wzbogacić ich wiedzę o tradycyjnych roślinach wiejskich.
W pracach ogrodniczych dzieciom pomagały ich nauczycielki, dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej Elżbieta Skrzymowska wraz z pracownikami i praktykantami z kierunku architektura krajobrazu z CKZiU nr 1 w Raciborzu, a także miejska konserwator zabytków w Raciborzu Maria Olejarnik.
Dodatkową atrakcją dnia była podróż w czasie. Julita Ćwikła, etnografka z Muzeum w Raciborzu, oprowadziła dzieci po wnętrzu zabytkowego spichlerza i po zorganizowanej tam wystawie plenerowej „Sudół historia i tradycje wsi”. Uczniowie mieli również okazję podziwiać ekspozycję wielkanocnych pisanek i kraszanek będących pracami wykonanymi na Powiatowe Konkursy Wielkanocne.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/