
Michał Sładek proponuje projekt, którego celem byłoby zinwentaryzowanie, odrestaurowanie i odpowiednie upamiętnienie wszystkich przydrożnych kapliczek i krzyży na terenie Raciborza.
Trwa remont ul. Szkolnej w Raciborzu. Równocześnie jednak pojawiają się pytania dotyczące zachowania i estetyki lokalnych zabytków małej architektury sakralnej, takich jak przydrożne krzyże i kapliczki. Michał Sładek zwraca uwagę na potrzebę kompleksowego podejścia do modernizacji, która uwzględni nie tylko nowe chodniki, ale także ochronę dziedzictwa kulturowego.
Raciborzanin w swoim liście podkreśla, że na poboczu ul. Szkolnej znajdują się dwa przydrożne krzyże oraz historyczna kapliczka Chrystusa. Ta ostatnia ma szczególne znaczenie, ponieważ przetrwała działania wojenne, mimo że wokół niej większość budynków legła w gruzach. Obecnie w związku z układaniem nowych chodników Michał Sładek zwrócił się do wykonawców prac oraz do Urzędu Miasta Racibórz z prośbą o wymianę kilku starych płytek (ok. 2 m²) bezpośrednio przylegających do kapliczki. Otrzymał jednak informację, że takie działania nie są przewidziane w projekcie modernizacji. Podobna kwestia dotyczy, choć w mniejszym stopniu, również dwóch przydrożnych krzyży na tym samym odcinku drogi.
Autor listu zaznacza, że wymiana tych niewielkich fragmentów płytek byłaby nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim wyrazem szacunku dla wiary i tradycji przodków, którzy te obiekty wznieśli. Sugeruje, że nie powinno być problemów z uzyskaniem ewentualnej zgody właściciela terenu, firmy Tokai Cobex, jeśli taka byłaby konieczna.
List wykracza poza jednorazowy problem remontu ul. Szkolnej, otwierając dyskusję na temat znacznie szerszej inicjatywy – Michał Sładek proponuje kompleksowy projekt, którego celem byłoby zinwentaryzowanie, odrestaurowanie i odpowiednie upamiętnienie wszystkich przydrożnych kapliczek i krzyży na terenie Raciborza. – Będąc na procesji o urodzaje, bardzo łatwo można było zauważyć indywidualne, nieraz bardzo „oszczędne” odnowienie takich krzyży – dobrze, że chociaż tyle, ale chyba stać nas jako społeczeństwo do czegoś na miarę naszych marzeń i możliwości. Do takiego projektu należałoby włączyć historyka, konserwatora zabytków, informatyka i wielu innych specjalistów, którzy czuwaliby na straży tego procesu od momentu identyfikacji tych miejsc (krzyży, kapliczek) do fachowego ich odrestaurowania wraz z nadaniem odpornej na działanie czasu tabliczki informacyjnej o historii tego miejsca (tam, gdzie to jeszcze możliwe). Wyobrażam sobie, że finalnym podsumowaniem tegoż działania mogłaby być stosowna monografia – pisze raciborzanin.
Elementem proponowanego projektu jest stworzenie na stronie internetowej miasta wirtualnej, aktywnej mapy, na której zlokalizowane byłyby wszystkie kapliczki i krzyże. Mieszkańcy i parafie mogliby zgłaszać miejsca do ujęcia w tej bazie danych.
Jeśli chodzi o finansowanie, Michał Sładek wskazuje na możliwość pozyskiwania środków poprzez sponsoring ze strony podmiotów gospodarczych, osób prywatnych lub parafii. Informacje o darczyńcach mogłyby być umieszczane na tabliczkach informacyjnych przy odrestaurowanych obiektach. Autor listu nie wyklucza również, że pewne środki mogłyby pochodzić z budżetu miasta. Inną opcją jest powołanie specjalnej fundacji do zbierania funduszy.
– Zwracam się tutaj z prośbą do wszystkich, do pana prezydenta (i zastępców), naczelników i radnych miasta, jak i powiatu, urzędników – niezależnie od wyznawanego światopoglądu czy przekonań. Zróbmy wspólnie coś pięknego, co pozostanie na lata, a będzie połączeniem tych, co byli, przez tych, którzy są dla tych, którzy będą… – pisze Michał Sładek.
Pełna treść listu poniżej.
Szanowni Państwo,