Stan powietrza w województwie śląskim zbadają eksperci z Komisji Europejskiej i Banku Światowego.
W ubiegłym tygodniu eksperci z Banku Światowego odwiedzili województwo śląskie. Celem ich wizyty była analiza danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza oraz prowadzonych na szczeblu lokalnym i regionalnym działań związanych z walką ze smogiem. Wizyta zapoczątkowała prace nad raportem, który wskazywać będzie dalsze możliwości walki z problemem oraz potencjalne źródła finansowania tych rozwiązań.
Przykład z Katowic
– Szczególne zainteresowanie gości wzbudziły programy Funduszu skierowane do indywidualnych odbiorców realizowane wraz z gminami i te, które są autorskim naszym pomysłem, czyli SMOG STOP – mówił Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W ramach uruchomionego w ubiegłym roku programu udało się zlikwidować 750 nieekologicznych pieców. Na ten cel katowicki fundusz przeznaczył 4 mln. złotych. Obecnie na rozpatrzenie czeka w kolejce kolejnych 4200 wniosków.
Wciąż za mało
Jak zaznacza prezes Pilot środki te w znacznym stopniu wpłynęły na poprawę jakości powietrza, jednak zwraca również uwagę na potrzebę poniesienia większych nakładów na walkę ze smogiem – By przymierzyć się do definitywnego rozwiązania problemu przestarzałych i emitujących nadmiar zanieczyszczeń pieców opalanych węglem konieczne są rozwiązania systemowe, obejmujące cały kraj i angażujące środki budżetowe, a jeśli będą takie możliwości, to także pieniądze Banku Światowego Dlatego takie spotkania warte są zaangażowania i ścisłego współdziałania z takimi instytucjami. – mówił.
Na realne efekty wizyty międzynarodowych ekspertów i dodatkowe fundusze liczy także marszałek województwa śląskiego Wojciech Sługa – Teraz czekamy z niecierpliwością na diagnozę Banku Światowego. Kto wie, może pozwoli ona nam renegocjować Regionalny Program Operacyjny dla województwa śląskiego, co spowodowałoby przesunięcie pewnych środków finansowych. – dodał.
Raport ma ukazać się jeszcze jesienią tego roku.
„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:
/mh/
fot. Tomasz Żak
no, ten buc to na pewno jest z banku światowego , może nawet z rządu światowego…chcą pozamykać kopalnie ,bo to nie ich biznes