Obrzęd topienia Marzanny rozpocznie się na stacji w Rudach, skąd uczestnicy przejadą do Paproci. Tam nad rzeką Rudą będzie miało miejsce obrzędowe pożegnanie zimy.
Marzanna – Mora, Morana, Morena, Śmiertka, Śmierć, Śmiercicha – to słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć. Marzanna to również nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą palono lub topiono, aby przywołać wiosnę. Zwykle jest to kukła wykonana ze słomy, ubrana w strój lokalny lub łachmany, która jest wyprowadzana poza miejscowość przy śpiewie okolicznościowych piosenek.
24 marca odbędzie się tradycyjne topienie Marzanny na terenie Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach. Obrzęd topienia Marzanny rozpocznie się na stacji w Rudach, skąd zamkniętym i ogrzewanym (w przypadku niskich temperatur) wagonem uczestnicy przejadą do Paproci. Tam nad rzeką Rudą będzie miało miejsce obrzędowe pożegnanie zimy. Przejazd odbędzie się w towarzystwie kukły Marzanny. W trakcie jazdy będzie można posłuchać opowieści i legendy związanych z tą tradycją i wykonać kilka okolicznościowych przyśpiewek.
Godziny odjazdu: 10:00, 14:00, 16:00. Ze względu na jazdę zamkniętym wagonem liczba miejsc ograniczona (40 osób na kurs).
Ceny biletów:
Normalny – 25 zł
Ulgowy – 15 zł (dzieci w wieku od 3 do 18 lat)
Rodzinny – 60 zł (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci lub jedna osoba dorosła i troje dzieci)
Dzieci do lat 3 podróżują bezpłatnie na kolanach rodziców.
Wszyscy, którzy zakupią bilet na przejazd, będą mogli skorzystać z ogniska oraz kijów do pieczenia kiełbasek.
W tym dniu w budynku stacyjnym będzie zorganizowany Kiermasz Świąteczny z rękodzielnictwem.
oprac. /kp/