Wzmacnianie więzi rodzinnych osób pozbawionych wolności z ich rodzinami to jedno z narzędzi resocjalizacji. W tym celu kadra penitencjarna z Zakładu Karnego w Raciborzu rozpoczęła realizację program „Nasze dzieci – nasz skarb”.
Wychowawcy z raciborskiego zakładu karnego oraz studenci pedagogiki resocjalizacyjnej z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu przygotowali dla raciborskich więźniów spotkanie z ich rodzinami i dziećmi. Program ma na celu wzmocnić rodzinne więzi, które mogą ulec rozluźnieniu wskutek długotrwałego przebywania w izolacji więziennej.
Wspólnie dla rodziny
Dla rodziców i opiekunów była to okazja, by spędzić trochę czasu razem oraz poruszyć tematy, o których trudno jest rozmawiać podczas telefonicznej rozmowy. Nie zapomniano także o najmłodszych, dla których przewidziano gry, zabawy, zajęcia plastyczne, malowanie twarzy, a także symboliczne upominki. Podczas spotkania zagrały również więzienne zespoły THE NEXT oraz RÓŻNI. Wykonawcy z myślą o najmłodszych zaprezentowali znane i lubiane piosenki, które śpiewały nie tylko maluchy, ale także ich rodzice i opiekunowie.
Jedno z narzędzi resocjalizacji
Rodzina stanowi jeden z najistotniejszych elementów w procesie socjalizacji każdego człowieka. Właściwe środowisko rodzinne ma kluczowy wpływ na kształtowanie się rodzinnych więzi. Niejednokrotnie rodzina pomaga przełamać negatywny sposób myślenia, zły wpływ środowiska, a także zmienić dotychczasowe szkodliwe nawyki.
Sami skazani podkreślają, że spotkania z bliskimi zmuszają ich do refleksji nad swoim dotychczasowym stylem życia, a także są motywacją do zmiany sposobu życia. Choć proces ten jest niezwykle skomplikowany i długotrwały, dzięki tego typu oddziaływaniom zwiększa się szansa na osiągnięcie sukcesu.
oprac./A/
fot. pexels.com
Tekst: szer. Piotr Król