Wystawę pochodzącą ze zbiorów raciborzanina Andrzeja Beracza, technika żeglugi śródlądowej, z zamiłowania modelarza, można już oglądać w domu książęcym Zamku Piastowskiego.
„Kolekcja polskich pojazdów pancernych z okresu kampanii wrześniowej” to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w domu książęcym w sali żyrandolowej na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Andrzej Beracz zainteresowanie modelarstwem wykazywał od wczesnych lat młodzieńczych, próbując swoich sił w sklejaniu modeli plastikowych jak i kartonowych. Nigdzie niezrzeszony, swój warsztat doskonalił w zaciszu domowym. W tym okresie powstały przede wszystkim modele, które udało mu się kupić w kioskach czy składnicach harcerskich. Były to przede wszystkim samoloty, ale trafiały się i statki. Z czasem jednak zapał do modelowania zanikł. Powrócił 6 lat temu zainspirowany twórczością innych modelarzy, którzy swe poczynania prezentowali na tematycznych forach internetowych. Podglądając ich, sam zaczął powoli rozwijać swe umiejętności na nowo. Wynikiem czego było powstanie coraz to innych modeli. Zaczęły powstawać modele samochodów, pociągów, rakiet, by ostatecznie skupić się przede wszystkim na pojazdach pancernych. Swe modele wzorem innych modelarzy zaczął prezentować na forach internetowych, gdzie uzyskały przychylność forumowiczów. Ponadto mimo krótkiej działalności twórczej wystawiał swoje prace na regionalnych konkursach modeli kartonowych, które cyklicznie odbywają się w Rudzie Śląskiej, gdzie spotykały się z zainteresowaniem, a nawet zostały docenione przez oceniających je sędziów.
Kolekcja polskich pojazdów pancernych z okresu kampanii wrześniowej w kartonowych opracowaniach powstała w oparciu o wydawnictwa Mały Modelarz, Kartonowa Kolekcja, Answer, WAK, Orlik, a także opracowań darmowych, jak i własnych w oparciu o nabyte już doświadczenie. Modele przedstawiają: pojazdy gąsienicowo-kołowe między innymi czołgi, tankietki, samochody pancerne i ciągniki artyleryjskie, z tego okresu, którymi dysponowała polska armii. Modele są w skali 1:25. Składają się z około tysiąca i więcej elementów, w całości wykonanych z rożnego rodzaju papieru. Sklejone różnymi technikami, jako standardowe, zgodne z opracowaniami. Są też waloryzowane, czyli uzupełniane o dodatkowe elementy. Niektóre z nich są poprawiane, tak, aby ich wygląd upodobnić jak najbardziej do rzeczywistego.
W prototypach modelarz pokusił się o uzupełnienie o uzbrojenie, którego w rzeczywistości pojazdy nigdy nie posiadały. Kolekcja oprócz ukazania koncepcji rozwoju myśli technicznej polskich inżynierów uzbrojenia pancernego pokazuje także rozwój kunsztu modelarskiego wykonawcy od początków po chwilę obecną.
Nagrody i wyróżnienia:
VI Regionalny Konkurs Modeli Kartonowych w Rudzie Śląskiej w 2016 r.:
– I miejsce za model samochodu pancernego Peugeot
– III miejsce za model tankietki TKW
VII Regionalny Konkurs Modeli Kartonowych w Rudzie Śląskiej w 2017 r.:
– II miejsce za model czołgi 7 TP
– III miejsce za model promu Columbia
– wyróżnienie za najlepiej wykonany model broni pancernej
VIII Regionalny Konkurs Modeli Kartonowych w Rudzie Śląskiej w 2018 r.:
– I miejsce za model czołgu 10 TP
Wyróżnienie w konkursie kwartalnika Kartonowa Kolekcja w 2017 r.
Na zwiedzanie zamek zaprasza od poniedziałku do niedzieli w godz. od 10:00 do 18:00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: [email protected].
oprac. /kp/