Jutro radni podejmą uchwałę w sprawie stanowiska Rady Miasta Rybnika dotyczącego podjęcia działań zmierzających do wyeliminowaniu z używania w Urzędzie Miasta Rybnika i jednostkach organizacyjnych opakowań i naczyń plastikowych.
Ograniczenie, a nawet rezygnacja z plastiku to coraz popularniejszy trend w jednostkach samorządowych. Przypomnijmy, że grupa raciborskich radnych z klubu Michała Fity wystosowała do prezydenta interpelację dotyczącą „zastąpienia jednorazowych opakowań, naczyń i sztućców plastikowych w jednostkach organizacyjnych Miasta Racibórz oraz na imprezach organizowanych przez miasto”. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy w swojej odpowiedzi przyznał, że miasto chce promować zachowania proekologiczne, ale samorząd musi się kierować twardym rachunkiem ekonomicznym. – O ile zaproponowane przez radnych działania są wskazane przy poszczególnych akcjach miejskich, to w obecnej sytuacji narzucenie nowych, kosztownych standardów na wszystkie jednostki miejskie jest przedwczesne – pisał wówczas prezydent.
> Miejskie imprezy w Raciborzu bez plastiku? Prezydent odpowiedział
Teraz nad rezygnacją z plastiku pracuje Rada Miasta Rybnika. Jutro podczas sesji radni wypracują stanowisko w sprawie działań zmierzających do wyeliminowania opakowań i naczyń plastikowych.
Co to oznacza w praktyce? Jak czytamy w projekcie uchwały chodzi o:
– zaprzestanie używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek plastikowych
– zaprzestanie zakupów wody w butelkach plastikowych
– korzystanie z usług cateringu, w ramach którego poczęstunek nie jest podawany w plastikowych naczyniach
– wykorzystanie w promocji Miasta Rybnika gadżetów i materiałów, które pochodzą lub podlegają procesowi
recyklingu z dążeniem do rezygnacji z gadżetów plastikowych
– zrezygnowanie z używania plastikowych toreb, siatek i reklamówek
– podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do pracowników i mieszkańców miasta Rybnika
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Działania w niej wskazane mają być realizowane stopniowo i długofalowo.
To nie pierwsze proekologiczne działania Rybnika. Stosowane na rybnickich wydarzeniach plenerowych ekologiczne kubki wielorazowego użytku zostały nagrodzone w 18. Edycji Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019”. Ekologiczne kubki wielorazowego użytku są wykorzystywane podczas koncertów czy meczów, dzięki czemu po imprezach miejskich właściwie nie ma śmieci.
/oprac. c/