
Najwięcej zdarzeń, wypadków i kolizji odnotowano w ubiegłym roku na ul. Rybnickiej. To najbardziej zagrożona pod względem wypadkowości ulica w Raciborzu.
Informacje o stanie bezpieczeństwa na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu w 2019 roku zostały przedstawione podczas sesji rady powiatu 25 lutego.
Najwięcej wypadków na DK45
Na terenie gminy Racibórz najbardziej zagrożone ulice pod względem wypadkowości to Rybnicka (88 zdarzenia, w tym 2 wypadki i 86 kolizje) Opawska (65 zdarzenia, w tym 4 wypadki i 61 kolizji), Reymonta (42 zdarzenia, 42 kolizje drogowe,). Dalej wskazano Głubczycką, Armii Krajowej, Piaskową, Kozielską i Gliwicką.
Biorąc pod uwagę ilość zaistniałych zdarzeń drogowych na naszych drogach, 25% ogółu wypadków drogowych i 11% kolizji zaistniało na drodze krajowej nr 45.
W minionym roku na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu zaistniały ogółem 1185 zdarzenia drogowe w tym: 57 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, 65 zostało rannych oraz 1128 kolizji drogowych.
Nieustąpienie pierwszeństwa główną przyczyną
Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych zaistniałych z winy kierowców były:
– nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu 223
– niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami 220
– nieprawidłowe cofanie 120
– niedostosowanie prędkości do warunków ruchu 117
Głównymi przyczyn ami zdarzeń drogowych zaistniałych z winy pieszych były:
– nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem 7
– chodzenie nieprawidłową stroną drogi 3
-nieostrożne wejście na jezdnię: zza pojazdu, przeszkody 3
Pietrowice Wielkie zaraz za Raciborzem
Pod względem wypadków najbardziej zagrożoną gminą powiatu jest Racibórz, gdzie łącznie zaistniało 780 zdarzeń( 56% ogółu wypadków drogowych i 66% kolizji drogowych). Dalej w kolejności są Pietrowice Wielkie, gdzie zaistniało 100 zdarzeń ( 7% ogółu wypadków oraz 9 % kolizji drogowych). Na trzecim miejscu plasuje się gmina Krzyżanowice. Tam doszło do 94 zdarzeń, co stanowiło 19% ogółu wypadków drogowych oraz 7% kolizji drogowych.
/źródło: KPP Racibórz oprac. c/





![Wieczór literacki z Wojciechem Kassem i „Almanachem Prowincjonalnym” w Strzesze [ZDJĘCIA] Promocja 43. numeru „Almanachu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/almanach-prowincjonalny.jpg)
![Florystyczne inspiracje w bibliotece na Ostrogu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/warsztaty-florystyczne-biblioteka.jpg)




![Raciborzanie na Ogólnopolskim Zlocie Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK w Ustroniu [ZDJĘCIA] pttk raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/pttk-raciborz.jpg)
![Setki przedszkolaków na Festiwalu Piosenki i Sportu w Raciborzu [ZDJĘCIA] Setki przedszkolaków na Festiwalu Piosenki i Sportu w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/festiwal-piosenki-i-sportu.jpg)

![Raciborska biblioteka świętowała Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/ogolnopolski-tydzien-czytania-dzieciom.jpg)




![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)



Ekookna powinny zapłacić za plany i budowę nowych dróg. To oni niszczą nasze drogi.