Powiat wodzisławski jako jedyny samorząd subregionu zachodniego województwa śląskiego znalazł się w czołówce rankingu prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich – w 2019 r. został sklasyfikowany na czwartym miejscu.
29 i 30 września w Ossie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich, podczas którego podsumowano m.in. ranking samorządów za 2019 r. Czwarte miejsce w kategorii „powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców” zajął powiat wodzisławski. Wyróżnienie dla samorządu odebrał starosta Leszek Bizoń.
Powiat wodzisławski jako jedyny samorząd subregionu zachodniego województwa śląskiego znalazł się w czołówce rankingu prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Za 2019 rok został sklasyfikowany na czwartym miejscu – o jedno miejsce wyżej niż w latach ubiegłych. To duże wyróżnienie, zwłaszcza że ranking ZPP uchodzi za najbardziej obiektywne i prestiżowe zestawienie tego rodzaju w kraju.
W pierwszej trzydziestce rankingu nie ma żadnego innego powiatu ziemskiego z subregionu zachodniego, a z całego województwa śląskiego w rankingu – poza wodzisławskim – znalazło się jeszcze zaledwie pięć: cieszyński (3. lokata ex aequo z kartuskim), bielski (5. lokata), żywiecki (7. miejsce), tarnogórski (14. lokata) i częstochowski (28. miejsce). Spośród miast na prawach powiatu z terenu subregionu jako jedyny został sklasyfikowany Rybnik (13. miejsce). W pierwszej trzydziestce rankingu powiatów grodzkich z województwa śląskiego uplasowały się ponadto: Dąbrowa Górnicza (5), Częstochowa (14), Zabrze (15), Tychy (18), Katowice (23).
Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin to inicjatywa Związku Powiatów Polskich. Kryteria, którymi kieruje się komisja to: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.
Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, miasta na prawach powiatu oraz gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Dotychczasowe miejsca Powiatu Wodzisławskiego w rankingu powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców:
2012 – 16 miejsce
2013 – 16 miejsce
2014 – 11 miejsce
2015 – 5 miejsce
2016 – 6 miejsce
2017 – 3 miejsce
2018 – 5 miejsce
2019 – 5 miejsce
oprac. /kp/