
Idea szlaku pozostaje niezmienna – chodzi o to, by w przystępny sposób zainteresować odwiedzających Racibórz turystów, ale również jego mieszkańców, historią miasta.
Aby wydobyć z mroku historii dawny wygląd Raciborza, w minionym roku Urząd Miasta wyszedł z inicjatywą stworzenia szlaku „Racibórz Retro”, na który do tej pory składało się 13 tablic z fotografiami dawnego Raciborza. – Podczas zeszłorocznego otwarcia zapowiadałem, że podejmiemy wysiłki, by szlak się rozrastał, tak by docelowo objął najważniejsze punkty na terenie całej starówki. Mieliśmy wiele pozytywnych sygnałów od mieszkańców, przewodników miejskich i turystów indywidualnych, którzy wyrażali aprobatę z możliwością zobaczenia Raciborza sprzed stu lat, ale jednocześnie zgłaszali pewny niedosyt. Cieszę się, że w tym roku domykamy ten projekt, choć jednocześnie nie jest przesądzone, że przy czekających nas inwestycjach nie będziemy go dalej rozbudowywać – mówi wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Szlak wzbogacił się o trzy nowe tablice ukazujące zdjęcia starego Raciborza. Według przyjętej systematyki zostały one ustawione w ten sposób, by oglądająca je osoba mogła w łatwy sposób porównać aktualny wygląd danego miejsca z jego historycznym wizerunkiem. Ostatnio postawione tablice zlokalizowane są na pl. Wolności (naprzeciwko dawnego budynku policji), w Parku im. Miasta Roth (u stóp pozostałości po pomniku poległych w czasie I wojny światowej) i przy ul. Wojska Polskiego (przy dawnej SP4).
Idea szlaku pozostaje niezmienna – chodzi o to, by w przystępny sposób zainteresować odwiedzających Racibórz turystów, ale również jego mieszkańców, historią miasta. Jest to także oryginalny sposób na uatrakcyjnienie znanych raciborskich miejsc z minimalną ingerencją w aktualny wygląd tych przestrzeni.
Dodatkowe dwie tablice zostały umiejscowione przy dwóch miejskich muralach (ul. Szewska i Chopina), które przybliżają genezę powstania tych dzieł.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/






![Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra [ZDJĘCIA] Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/vladislav-miczek.jpg)
![Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/karin-lednicka.jpg)




![Praktyczna lekcja dziennikarstwa w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] Praktyczna lekcja dziennikarstwa w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-dziennikarskie-i-lo.jpg)
![Język angielski na wesoło w bibliotecznym Klubie Ojca [ZDJĘCIA] Język angielski na wesoło w bibliotecznym Klubie Ojca](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/klub-ojca-raciborz.jpg)
![Saksofon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] [WIDEO] Saksofon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/koncert-umuzykalniajacy-rck.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)





