„Nowy wspaniały świat”, „Przy dźwiękach Fado”, „Sapiens. Filary cywilizacji” czy „Rege. Bardo” – to niektóre z powieści graficznych i komiksów, jakie można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.
Od dzisiaj, 17 stycznia, na półce z nowościami w Wypożyczalni Głównej Miejskie i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu pojawiły się powieści graficzne i komiksy. Kolekcja w ciągu roku jeszcze się powiększy. Co można wypożyczyć?
Nowy wspaniały świat – Aldous Huxley
Pierwotnie opublikowany w 1932 roku Nowy wspaniały świat jest jednym z najważniejszych i najbardziej przejmujących dzieł literatury XX wieku. Poruszane tematy – wszechobecnej kontroli, wzajemnego oddziaływania społeczeństwa i technologii – sprawiły, że klasyk Aldousa Huxleya stał się idealnym odbiciem czasów, w których został stworzony. Pozostaje przerażająco aktualny aż do dziś. „Nowy wspaniały świat” doskonale wpasował się w formę powieści graficznej. Niezwykły artystyczny talent Freda Fordhama oraz jego dbałość o szczegóły i kolory pozwalają przedstawić nowemu pokoleniu tę zmuszającą do refleksji powieść w świeży i przekonujący sposób.
Przy dźwiękach Fado – Barral Nicolas
Lizbona, lato 1968 roku. Od czterdziestu lat Portugalia żyje pod dyktaturą Salazara. Jednak jeśli przymknie się na to oko, można będzie korzystać ze słodko płynącego nad brzegiem Tagu życia. Taki jest wybór Fernando Paisa, lekarza oddanego zamożnej klienteli. Burzliwa i buntownicza młodość to już dla niego przeszłość. W wieku czterdziestu lat decyduje się wieść beztroskie życie i oddawać frywolnym miłostkom. Pewnego dnia Fernando udaje się na badanie pacjenta w siedzibie policji politycznej i staje w obronie chłopca naśmiewającego się z oficera dyżurnego. Dzieciak nie widzi jednak różnicy między lekarzem i funkcjonariuszem. A jeśli to właśnie mały rewolucjonista w krótkich spodenkach ma rację? Co jeśli życiowy wybór Fernando wcale nie jest aż tak niewinny? Lekarz nie zna jeszcze odpowiedzi, ale pewne jest, że to spotkanie odmieni jego życie…
Sapiens. Opowieść graficzna. Część 2. Filary cywilizacji – Noah Harari Yuval
Światowy megabestseller Sapiens. Od zwierząt do bogów w graficznej odsłonie. Epicka, pięknie ilustrowana i pełna humoru historia ludzkości. A gdybyśmy tak 12 000 lat temu wpadli w pułapkę i nigdy nie zdołali się z niej wymknąć? To wtedy Homo sapiens przestał być koczownikiem i zaczął prowadzić osiadły tryb życia. Ciężka praca nie sprawiła jednak, że jego życie stało się lepsze. Wkrótce potem powstały pierwsze imperia, a wojna, głód, choroby oraz nierówność stały się częścią ludzkiej kondycji. Brzmi ponuro? Nie z obsadą zabawnych postaci biorących udział w ekscytującej wyprawie w przeszłość. Yuval, Zoe, profesor Saraswati, Cindy i Bill, detektyw Lopez i Doktor Fikcja starają się dociec, w jaki sposób rewolucja neolityczna na zawsze zmieniła ludzkość. Przebiegły Mefistofeles podpowiada, jak usidlić ludzi, król Hammurabi stanowi prawo, a Konfucjusz wyjaśnia, na czym polega harmonia społeczna. Gościnnie występują Thomas Jefferson, Scarlett O’Hara, John Lennon oraz Margaret Thatcher. Dla tych, którzy dobrze znają książki Harariego, i tych, którzy nie zajmują się na co dzień nauką czy historią, ale cenią dowcip i inteligentną rozrywkę. Każda z części czterotomowej serii może być czytana osobno.
Wyszywanki – Marjane Satrapi
„Wyszywanki” Marjane Satrapi, których fabuła toczy się niejako równolegle do „Persepolis”, oferują czytelnikowi wielobarwną serię opowieści z życia kilku pokoleń Iranek. Młoda Marjane czuwa nad samowarem, a z ust zebranych na rodzinnym spotkaniu kobiet płyną kolejne historie: czasem straszne, kiedy indziej niewiarygodne, ale wszystkie bez różnicy zabawne i wzruszające.
Dziki gon. Lucyfer. Sandman. Tom 3 – Dan Watters , Max Fiumara
Tytułowy Lucyfer bawi się w dom. Na swoją nową przystań wybiera spokojną wioskę w Yorkshire, gdzie od czasu do czasu chce zapraszać na obiad martwych i potępionych. Niespodziewanie jednak zjawia się u niego z wizytą przebiegły mag John Constantine i zapowiada przybycie czegoś strasznego i pradawnego, co zatrzęsie nowym życiem Lucyfera. Nordycki bóg Odyn ma poprowadzić niepowstrzymany dziki gon! Jaką rolę ma w tym pradawnym rytuale odegrać Lucyfer? Czy zdoła przechytrzyć czterech jeźdźców Odyna? Czy ocali swój skrawek piekła na ziemi?
47 strun. Część 1 – Timothe Le Boucher
Po głośnych „Dniach, których nie znamy”, Timothe Le Boucher powraca z zaskakującym thrillerem psychologicznym, w którym dotyka kilku ze swoich ulubionych tematów: pamięci, tożsamości, relacji międzyludzkich, upływającego czasu…
Lotka. Kroniki z piekieł – Stephen Desberg , Tony Sandoval
Mężczyzna budzi się w dziwnym miejscu. Jest pod ziemią, a ciemne, czerwonawe światła nie pozostawiają wątpliwości, gdzie się znajduje. Tym człowiekiem jest Ian McGilles i obudził się w piekle. Co zrobił, żeby tam trafić? McGilles dzieli swoje więzienie z kilkoma innymi więźniami, nawykłym już do tego miejsca. Wśród nich są przestępcy wojenni, postacie historyczne i seryjni mordercy, którzy setki razy zasłużyli na swoje miejsce w piekle. Ta niezwykła i złowieszcza grupa informuje go o planie ucieczki z piekła. W grupie uciekinierów są: Fegelein, nazistowski zbrodniarz wojenny; Gesualdo, książę kompozytor i morderca; Lukusta, trucicielka ze starożytnego Rzymu; Anne Bonny, bezlitosna piratka, a nawet Kuba Rozpruwacz. Ich tropem rusza Oprawca i jego wataha piekielnych ogarów. A nadzieję przynosi spotkanie z upadłym aniołem – Lotką. Jak zakończy się próba ucieczki z piekła?
Rege. Bardo. Tom 3 – Daniel Odija, Wojciech Stefaniec
Album „Rege” to trzecia część komiksowej tetralogii „Bardo”. W tej zwariowanej, futurystycznej antyutopii poznajemy genezę świata Bardo i konsekwencje życia w nim. W precyzyjnie skonstruowanej, wielowątkowej fabule występuje cała paleta nieszablonowych postaci. Stolp, łowca i hazardzista, dąży do wyjaśnienia rodzinnej tajemnicy. Rege, dwupłciowy artysta, nie zna granic dla wyznawanej sztuki. Kameleon Zezu potrafi hipnotyzować ludzi tak, by byli pod jego kontrolą. Dyktator Naczelny XVI, przedstawiciel rodu Szczuraków, narzuca społeczeństwu jedynie słuszną drogę. Doktor Majnd kontynuuje wątpliwe etycznie eksperymenty. Amur Bos, szef świata przestępczego, gdy widzi albo zadaje śmierć, zamienia się w osobę umierającą. W Bardo narastają masowe konflikty, gdzie propaganda elit zderza się ze społecznym oporem. Wszyscy zadają sobie pytanie: „Czy uda się ocalić świat, który stoi na skraju przepaści?” Podobnie jak wcześniejsze części cyklu („Stolp” i „Rita”) album Rege zarówno w warstwie językowej jak i graficznej charakteryzuje się mnogością zastosowanych środków artystycznych. Gwarantuje wielopoziomową przygodę intelektualno-estetyczną, do której wciąż chce się wracać.
[Opisy książek pochodzą od wydawców]
Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news.
oprac. /kp/