W ramach prac m.in. pomalowano ściany nawy głównej i transeptu oraz wyczyszczono i odświeżono malowidła na sklepieniu przedstawiające czterech archaniołów.
19 sierpnia dokonano odbioru końcowego renowacji wnętrza nawy głównej kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Raciborzu-Sudole.
O dotację na renowacje kościoła parafia zabiegała od 2022 r. Wcześniej ze środków własnych dokonała renowacji organów oraz malowania prezbiterium i czyszczenia polichromii na łuku tęczowym. Z kolei o dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków aplikowało Miasto Racibórz w związku z wnioskiem parafii. Po uzyskaniu promesy BGK na konserwację wnętrza kościoła Rada Miasta Racibórz w lutym tego roku podjęła uchwałę o udzieleniu dotacji celowej na to zadanie.
W ramach prac pomalowano ściany nawy głównej i transeptu oraz wyczyszczono i odświeżono malowidła na sklepieniu przedstawiające czterech archaniołów. Odnowiono także polichromie na chórze z wyobrażeniem sceny zaślubin Matki Bożej. Roboty były prowadzone według programu prac konserwatorskich autorstwa Huberta Kwaśnicy zgodnie z pozwoleniem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Całość prac została skosztorysowana na 158 000,01 zł, z czego dotacja z rządowego programu wynosi 150 000,00 zł. Reszta kwoty pochodzi z Budżetu Miasta Racibórz i ze środków własnych parafii.
Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Raciborzu-Sudole został wybudowany w latach 1904-1905 w stylu neogotyckim, kiedy proboszczem parafii był ks. Augustyn Haack. Został zaprojektowany przez architekta Ludwika Schneidera w stylu neogotyckim z elementami secesji, a budową kierował Franz Klose. Konsekracji dokonał 31 maja 1905 r. kardynał Kopp. Kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego w 2023 r.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/