
Publiczność miała okazję usłyszeć wiersze największych polskich poetów w zupełnie nowych, muzycznych aranżacjach.
10 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu odbył się koncert Kuby Michalskiego zatytułowany „Od Kochanowskiego do Szymborskiej”. Wydarzenie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, dlatego uczestnicy mogli opatrzyć swoje książki pamiątkową pieczątką.
Publiczność miała okazję usłyszeć wiersze największych polskich poetów w zupełnie nowych, muzycznych aranżacjach. Kuba Michalski skomponował muzykę do utworów m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wisławy Szymborskiej i Juliana Tuwima. Koncert rozpoczął się od pieśni Kochanowskiego „Patrzaj, jako śnieg po górach się bieli” i „Na zdrowie”. W dalszej części zabrzmiała m.in. ballada Mickiewicza „Powrót taty”, liryczne „Daremne żale” Asnyka, pełna humoru piosenka Gałczyńskiego „Skumbrie w tomacie” oraz „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Szymborskiej. Na finał artysta wspólnie z publicznością zaśpiewał „Lokomotywę” Tuwima, która wywołała szerokie uśmiechy na twarzach uczestników.
Wieczór nie ograniczał się jedynie do muzyki. Kuba Michalski wzbogacał koncert opowieściami o poetach, ciekawostkami, anegdotami i osobistymi refleksjami, dzięki czemu spotkanie stało się jeszcze bardziej barwne i interaktywne. Publiczność chętnie włączała się też do wspólnego śpiewania. – Wieczór w bibliotece stał się dzięki temu nie tylko spotkaniem z poezją i muzyką, ale również częścią ogólnopolskiego święta literatury, jakim jest Narodowe Czytanie – podsumowują organizatorzy.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/






![Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra [ZDJĘCIA] Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/vladislav-miczek.jpg)
![Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/karin-lednicka.jpg)



![Praktyczna lekcja dziennikarstwa w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] Praktyczna lekcja dziennikarstwa w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-dziennikarskie-i-lo.jpg)
![Język angielski na wesoło w bibliotecznym Klubie Ojca [ZDJĘCIA] Język angielski na wesoło w bibliotecznym Klubie Ojca](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/klub-ojca-raciborz.jpg)
![Saksofon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] [WIDEO] Saksofon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/koncert-umuzykalniajacy-rck.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)






