20 września odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy pierwszej rejestracji sejsmicznej. Impreza odbyła się w auli Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu.
Jak mówiła Ludwika Wojtak, założycielka Stowarzyszenia Skala Na Rzecz Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu – Mamy dziś jubileusz istnienia obserwatorium, które założył prof. Carl Mainka. Szczególnie miło nam powitać jego córkę – Johannę Mainkę.
Johanna z niemałym wzruszeniem przedstawiła historię swojej walki o prace ojca. Wspominała swoją wizytę w roku 1945 w obserwatorium, dokumenty znalezione w wannie i troskę o dorobek Carla Mainki.
– Jestem zaskoczona, że dziedzictwo taty jest w tak dobrym stanie. Naprawdę nie spodziewałam się, że obserwatorium w Raciborzu wygląda tak dobrze.
Prezydent miasta Racibórz w swoim krótkim przemówieniu wyraził szacunek dla pracowników obserwatorium, choć przyznał, że za bardzo się " na tych sprawach sejsmologów nie zna". Złożony został też symboliczny podarunek na ręce Johanny.
Nie obyło się też bez wykładów mgr Jana Kalabinskiego i mgr inż. Wojciecha Wojtaka. Goście mieli okazję poznać historię życia Carla Mainki, funkcjonowania obserwatorium i postępów w dziedzinie sejsmologii. Odbyła się prezentacja Stowarzyszenia Skala Na Rzecz Obserwatorium Geofizycznego.
W raciborskim obserwatorium rejestruje się wstrząsy sejsmiczne z całego świata. Wybudował je Konrad Wachsmann – budowniczy, konstruktor, wizjoner – znany na całym świecie m. in. z przygotowania projektu domu Alberta Eisteina pod Berlinem.
/ab/
a jednak się rejestruje……..wszystkie sejsmologiczne fale „przechwytuje” Racibórz i kto powiedział, że nie mamy ze światem kontaktu
[b] CARLA CARLA[/b] a nie Crala . Ludzie jak juz piszecie napiszcie to po ludzku . Wstyd tylko . Wychodzi ze nie potraficie odmieniac po polsku bo po niemiecku byloby Carl Mainka nazwisk ani imion sie nie odmienia dodaje sie tylko male s np Carl´s Mainka Erbe ……. albo Carl Mainka´s ………