Na wczorajszej sesji radny Tomasz Kusy zwrócił uwagę na problem palenia papiersosów na przystankach autobusowych.
– Proszono mnie, abym poruszył problem palenia papierosów na przystankach autobusowych. Zwłaszcza osoby starsze skarżą się na brak kultury palaczy – mówił Kusy. Dodał również, że interwencje straży miejskiej sprowadzają się do rady: proszę stanąć gdzie indziej, jeśli w tym miejscu przeszkadza dym z papierosów.
Odpowiadając na interpelację radnego, prezydent stwierdził, że jest za zrobieniem stref wolnych od dymu tytoniowego i wobec tego zorientuje się w tej sprawie.
Jak mówi Andrzej Migus, komendant raciborskiej straży miejskiej – to gdzie można palić reguluje Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zgodnie z art. 13 ustawy – kto sprzedaje wyroby tytoniowe wbrew zakazom określonym w art. 6 (Art. 6. 1. Zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18. 2. Zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych w zakładach opieki zdrowotnej, w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych oraz na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych. 3. Zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych w automatach. 4. Zabrania się sprzedaży papierosów w opakowaniach zawierających mniej niż dwadzieścia sztuk oraz luzem bez opakowania.) oraz kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami określonymi w art. 5 (Art. 5. 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych poza wyraźnie wyodrębnionymi miejscami: 1) w zakładach opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem ust. 2, 2) w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, 3) w pomieszczeniach zamkniętych zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej. 2. W szczególnych przypadkach lekarz prowadzący leczenie może zezwolić pacjentowi przebywającemu w zakładzie opieki zdrowotnej na odstępstwo od zakazu palenia wyrobów tytoniowych. 3. Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Minister Sprawiedliwości określą, w drodze rozporządzeń, zasady dopuszczalności używania wyrobów tytoniowych na terenie podlegających im obiektów zamkniętych. 4. Rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy inne niż wymienione w ust. 1 miejsca przeznaczone do użytku publicznego jako strefy wolne od dymu tytoniowego.), podlega karze grzywny.
W bieżącym roku raciborska straż miejska odnotowała 6 wykroczeń – w tym nałożono 3 mandaty i wystosowano 3 upomnienia za palenie w miejscach publicznych. Za palenie w miejscach pulicznych nakładany jest mandat w wysokości 50 zł, zaś w placówkach oświatowych oraz wychowawczych – 100 zł.
/KJ/
Papierosy drożeją z tygodnia na tydzień. Coraz więcej chorych ludzi z powodu palenia . Ten nałóg zabija również ludzi z najbliższego otoczenia palacza. Rzuć i ty palenie. Mnie pomogły zabiegi BICOM. Samemu trudno.
Panie Kusy chyba sa wazniejsze sprawy dla miasta i mieszkancow niz palenie papierosow. Slabo Pan notuje swoja obecnosc jako radny!
żywność drożeje z tygodnia na tydzień. Coraz więcej chorych ludzi z powodu nieodpowiedniego jedzenia . Rzuć i ty fastfoody i tłuste jedzenie. Otyłość to większy problem niż palenie! A palenie rzuciłem sam bez pigułłek i zabiegów!
A będzie nowy przepis o palarniach – w góle nie musi ich być w miejscach pracy oraz nie będzie można palić w odległości 10 m od budynku. Lepiej kupić dziecku owoce a dorosłym warzywa niz kopcić.
ma pan racjęp .Kusy! w higienicznym mieście to i dym papierosowy szkodzi,,