Czy określenie strzyga ma znaczenie negatywne czy pozytywne? Wielu z nas ma problemy z ustaleniem wartości emocjonalnej tego słowa. Zobacz, co mówi Profesor Jan Miodek.
Anna Burek: Panie Profesorze, Czytelnik Raciborskiego Portalu Internetowego zastanawiał się, czy określenie strzyga jest pozytywne czy może negatywne. Jakie jest prymarne znaczenie tego słowa?
Prof. Jan Miodek: Strzyga? To prymarne znaczenie ( strukturalnie związane jest to słowo z czasownikiem strzyc ) ma konotacje negatywne, czyli takie czupiradło, czarownica. Przecież strzygi pojawiają się w jakichś takich baśniach, bajkach i nie są to postacie czy stwory sympatyczne. Żyję już dość długo i jeśli słyszę "A to strzyga jedna!" to ta "strzyga jedna" jest używana raczej z takim odcieniem złośliwości w stosunku do tej osoby – jędza, czupiradło, ani nie jest pociągająca charakterologicznie, ani estetycznie.
Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu wyjaśnia jedno z najciekawszych zagadnień nadesłanych przez Czytelników.
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.
No pięknie. Moja mama mówi do mnie strzyga. Powinnam się obrazić?
ja myślę, że „szcziga”, tak jak na małego chłopca-łobuza –> „urwis”
To chyba chodzi ot osamo, kiedy mama mowi np. Ty malpo do swojego syna. Racezj ma to wydzwiek pozytywny.
Ja uzywałam strzygi w znaczeniu pozytywnym- dzieciak, który biega, skacze, nie kończy zadania, wszędzie go pełno. Teraz jużwiem i się poprawię. Dziękuję. Pozdrawiam Pana Profesora i ab.
Strzyga- łac. strix, strigis,co dosłownie znaczy sowa,demon. Slowianie uzywali dwie formy -strzyga i upór.
tyle źródla.W moim środowisku określenie strzyga(strziga) też ma zabarwienie pozytywne, troszkę żartobliwe okreslenie
roztrzepanej wszędobylskiej dziewczynki.
Pozdrowienia.