Prof. Jan Miodek o Brzeziu – XXXI

Czytelniczka raciborz.com.pl pytała, skąd wzięła się nazwa Brzezie i dlaczego jest problem z utworzeniem przymiotnika od tej nazwy własnej. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, Czytelniczka Portalu raciborz.com.pl zwróciła uwagę na niekonsekwencję w nazywaniu ulicy prowadzącej do Brzezia. Na niektórych tabliczkach pojawia się określenie Brzeska, na innych – Brzezka. Która forma jest poprawna i dlaczego? Skąd mogła wziąć się sama nazwa miejscowości?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: Brzezie to typowa nazwa topograficzna. Koło moich Tarnowskich Gór, koło Piekar Śląskich są Brzozowice Kamień – nazwa topograficzna od popularnego, fotogenicznego drzewa, jakim jest brzoza. A dlaczego Brzezie, ale Brzozowice? Oczywiście pierwotna jest samogłoska e, natomiast przed XII wiekiem w polszczyźnie zaszło zjawisko tak zwanego przegłosu, polegającego na tym, że samogłoska e przed t,d,s,z,n,r,ł po spółgłosce miękkiej musiała przejść w o. Więc ona trwa w tym niezmienionym kształcie – Brzezie, bo jest miękkie ź, ale jak jest twarde z (w nazwie drzewa – brzoza), to to e musiało przejść w o, dlatego jest brzoza. Dlatego mamy wrzesień, ale wrzosy. Dlatego ty coś niesiesz, ale ja niosę. Dlatego żeński, ale żona.

Brzezie i ulica Brzezska strukturalnie, ale upraszcza się to i jest Brzeska – dobrze przez s. To tak, jak jest Francuz, ale problem francuski – jest to tzw. węzeł morfologiczny zs i po uproszczeniu daje on bezdźwięczną spółgłoskę s, także dobrze jest tam, gdzie jest ta literka s.

 

 

Słuchaj:

 

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj