W Polsce na koszty sądowe w sprawach cywilnych składają się opłaty i wydatki. Do uiszczenia wyżej wymienionych opłat obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki, chyba że ustawa stanowi inaczej.
W Polsce zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. (Dz.U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398) o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, na koszty sądowe składają się opłaty i wydatki. Do uiszczenia wyżej wymienionych opłat obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Opłaty dzielą się na opłatę stałą, którą pobiera się w sprawach o prawa niemajątkowe oraz we wskazanych w ustawie niektórych sprawach o prawa majątkowe, w wysokości jednakowej (niezależnie od wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia), Opłatę stosunkową pobieraną w sprawach o prawa majątkowe, wynosi ona 5 % wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100.000złotych, Opłatę podstawową pobiera się w sprawach, w których przepisy nie przewidują opłaty stałej, stosunkowej lub tymczasowej. Opłata podstawowa wynosi 30 złotych i stanowi minimalna opłatę, która strona jest obowiązana uiścić od pisma podlegającego opłacie. Natomiast opłata stała nie może być niższa niż 30 złotych i wyższa niż 5.000 złotych.
Do pism i wniosków, które podlegają opłacie należą:
pozew i pozew wzajemny,
apelacja i zażalenie,
skarga kasacyjna i skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia,
sprzeciw od wyroku zaocznego,
zarzuty od nakazu zapłaty,
interwencja główna i uboczna,
wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego,
wniosek o ogłoszenie upadłości,
wniosek o wpis i wykreślenie w księdze wieczystej,
wniosek o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym i w rejestrze zastawów oraz o zmianę i wykreślenie tych wpisów,
skarga w sprawie wznowienia postępowania,
skarga w sprawie uchylenia wyroku sądu polubownego,
skarga na orzeczenie referendarza sądowego,
skarga na czynności komornika.
odwołanie,
zażalenie,
odpisu,
wypisu,
zaświadczenia,
wyciągu,
innego dokumentu oraz kopii,
wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej (opłata kancelaryjna).
Osoba składająca do Sądu pismo obciążone opłatą może zostać zwolnienia z ponoszenia opłat. Strona postępowania w całości zwolniona od kosztów sądowych z mocy ustawy nie uiszcza opłat sądowych i nie ponosi wydatków, które obciążają tymczasowo Skarb Państwa. Sąd może zwolnić stronę od kosztów sądowych w całości. Strona, której sąd przyznał całkowite zwolnienie od kosztów sądowych, ma obowiązek uiścić opłatę podstawową od wszystkich pism podlegających opłacie. Sąd może zwolnić stronę postępowania od kosztów sądowych w części, jeżeli strona jest w stanie ponieść tylko część tych kosztów. Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba, która złożyła oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Jednakże Zwolnienie od kosztów sądowych nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi w sytuacji przegrania sprawy w sądzie. Ponadto obowiązek zapłaty z tytułu nieuiszczonych kosztów sądowych oraz grzywien orzeczonych w postępowaniu cywilnym może być umorzony, odroczony lub rozłożony na raty.
/ps/
czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>