
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na spotkanie z Jaromirem Nohavicą, które odbędzie się 8 listopada 2010r. w Bibliotece przy ul.Kasprowicza12.Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Meandry sztuki na pograniczu polsko-czeskim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa.
Uwaga! W związku z ograniczoną ilością miejsc wejście na spotkanie będzie możliwe tylko z zaproszeniem.
Bezpłatne zaproszenia na spotkanie są do odbioru w sekretariacie Biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 do dnia 5 listopada br.
Jaromír Nohavica (ur. 7 czerwca 1953 w Ostrawie) – czeski pieśniarz, kompozytor i poeta. Poza Czechami sporą popularnością cieszy się również w Polsce, gdzie także koncertuje od 1998 roku. Twórczość Nohavicy, mieszkającego na pograniczu kultur na Śląsku Cieszyńskim, przesiąknięta jest również polskimi akcentami, a artysta swobodnie mówi po polsku (prowadzi konferansjerkę swoich koncertów po polsku, choć twierdzi, że nigdy się nie uczył tego języka). W 2009 roku ukazał się album Świat według Nohavicy, z piosenkami Nohavicy w polskim tłumaczeniu i wykonaniu polskich artystów.
Piosenki Nohavicy mają bardzo różny charakter. Są wśród nich zarówno poetyckie, pełne zadumy ballady jak i wesołe, wręcz rubaszne pieśni /za wikipedią/.





![Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu [ZDJĘCIA] Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kreatywna-biblioteka-kobiet.jpg)


![Nowe mieszkania przy ul. Łąkowej. Pierwsze klucze trafiły do mieszkańców [ZDJĘCIA] mieszkania raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/tbs-raciborz-lakowa.jpg)


![Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu [ZDJĘCIA] Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/slaski-oddzial-strazy-granicznej.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)







Biorąc pod uwagę ilość miejsc na koncert, wygląda to na prywatną imprezę organizowaną za publiczne pieniądze…
Ta uczta duchowa – spotkanie z wielkim czeskim artystą nie będzie miałą charakteru koncertu. Będzie to po prostu miłe spotkanie z bardzo ciekawym, znanym i wybitnym człowiekiem. W takim spotkaniu nie może wzić udziału 300 czy 500 osób bo zatraciłoby ono oczekiwany charakter. A sala w naszej Bibliotece wcale nie jest tak mała. Może pomieścić nawet do 150 osób.
Natomiast Jego muzyki będziemy mogli posłuchać na koncercie w dn. 8 grudnia br. organizowanym przez MiPBP, przy ul.Kasprowicza 12.Tytuł koncertu: „Nohawica wredług Łanuszki – spotkanie z Michałem Łanuszka”
GRATULUJĘ BIBIOTECE POMYSŁU i DZIĘKUJĘ ZA WSZYSTKIE WSPANIAŁE SPOTKANIA JAKIE ORGANIZUJE CO MIESIĄC DLA RACIBORZAN !
Panie Klima, teksty o „oczekiwanym charakterze” to niech pan sobie zamieszcza wtedy gdy bedzie miał Pan taki sam dostep do biletow jak przecietny raciborski Kowalski.Pan dostał je „z urzedu” tak jak panscy koledzy z UM ktorzy w znakomitej wiekszosci nie wiedza nawet co to za jeden ten Nohavica.