Od 15 listopada Główny Inspektorat Sanitarny rusza z ogólnopolską kampanią medialną na temat nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Kampania będzie trwać do 31 grudnia a przygotowany w jej ramach spot będzie emitowany w większości stacji telewizyjnych w Polsce.
Celem akcji jest dostarczenie jak najwięcej informacji na temat zmian w prawie, które wchodzą w życie 15 listopada. Strefy bezdymne powstają w: zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, na uczelniach, w przychodniach, szpitalach, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych.
Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 złotych. Według badań GATS z 2009 roku, w Polsce codziennie pali tytoń 9 milionów ludzi – 34% mężczyzn (5,2 miliona) i 21% kobiet (3,5 miliona). 44% Polaków narażonych jest na bierne palenie we własnym domu, natomiast narażenie na dym tytoniowy w zakładzie pracy deklaruje 34% dorosłych Polaków.
Niepalący są najczęściej narażeni na dym tytoniowy w barach, pubach i klubach nocnych (88%), restauracjach i kawiarniach (51%) oraz w domu (28%). Kampania jest jednym z elementów projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)" realizowanego w Łodzi, Rzeszowie i Szczecinie. Pomysł projektu powstał w Głównym Inspektoracie Sanitarnym w związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną dotyczącą palenia tytoniu w Polsce.
Dzięki staraniom GIS udało się pozyskać środki finansowe ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) i Fundacji Bloomberga (Bloomberg Philanthropies), które od lat wspierają politykę państw w zakresie ograniczania używania tytoniu.Pełny tekst ustawy dostępny jest na stronach www.gis.gov.pl oraz w zakładce tytoń na stronie: www.mz.gov.pl.
Więcej informacji udzielają: Jan Bondar i Tomasz Misztal, Rzecznicy prasowi GIS tel. 723 996 214, 504 996 353
Joanna Skowron, Kierownik projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”, tel. +48 22 536 13 31
/w/
Polska wolna od dymu, a portalik wolny od grafomanii, co nie?
i PO … budżecie !
mnie wkurza ten cały zakaz. knajpy stracą na tym jak nic. Przy fajeczce i piwku, to zupełnie inna rozmowa. na codzień nie palę, ale w knajpach, to co innego.