Od 15 listopada Polska wolna od dymu tytoniowego!

Od 15 listopada Główny Inspektorat Sanitarny rusza z ogólnopolską kampanią medialną na temat nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Kampania będzie trwać do 31 grudnia  a przygotowany w jej ramach spot będzie emitowany w większości stacji telewizyjnych w Polsce.

Celem akcji jest dostarczenie jak najwięcej informacji na temat zmian w prawie, które wchodzą w życie 15 listopada. Strefy bezdymne powstają w: zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, na uczelniach, w przychodniach, szpitalach, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych.

- reklama -

 

Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 złotych. Według badań GATS z 2009 roku, w Polsce codziennie pali tytoń 9 milionów ludzi – 34% mężczyzn (5,2 miliona) i 21% kobiet (3,5 miliona). 44% Polaków narażonych jest na bierne palenie we własnym domu, natomiast narażenie na dym tytoniowy w zakładzie pracy deklaruje 34% dorosłych Polaków.

 

 

 


Niepalący są najczęściej narażeni na dym tytoniowy w barach, pubach i klubach nocnych (88%), restauracjach i kawiarniach (51%) oraz w domu (28%). Kampania jest jednym z elementów projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)" realizowanego w Łodzi, Rzeszowie i Szczecinie. Pomysł projektu powstał w Głównym Inspektoracie Sanitarnym w związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną dotyczącą palenia tytoniu w Polsce.

 

Dzięki staraniom GIS udało się pozyskać środki finansowe ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) i Fundacji Bloomberga (Bloomberg Philanthropies), które od lat wspierają politykę państw w zakresie ograniczania używania tytoniu.Pełny tekst ustawy dostępny jest na stronach www.gis.gov.pl oraz w zakładce tytoń na stronie: www.mz.gov.pl.

 

Więcej informacji udzielają: Jan Bondar i Tomasz Misztal, Rzecznicy prasowi GIS tel. 723 996 214,  504 996 353

 

Joanna Skowron, Kierownik projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”, tel. +48 22 536 13 31

 

/w/

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here