
17 lutego w raciborskim muzeum została otwarta wystawa prezentująca Racibórz i okolice, a także Dolny Śląsk i opolskie na pocztówkach sprzed wieku. Zobacz zdjęcia z wernisażu wystawy.
Pocztówki prezentowane na wystawie to prywatna kolekcja p. Anny Bortlik mieszkającej na przełomie wieków XIX i XX w Roszkowie (pow. raciborski). Zbierała ona karty pocztowe nadsyłane przez członków jej rodzin i znajomych z różnych zakątków Europy Środkowej i przechowywała w przeznaczonym do tego celu albumie. Na zbiór składa się 375 pocztówek – widokówek, większość z nich (ok. 300) prezentuje miasta bądź krajobrazy śląskie. Najliczniej reprezentowany jest Racibórz, Głogówek, Wrocław i Świdnica. Prawie wszystkie opatrzone są stemplami pocztowymi z lat 1898-1906, jedynie kilka jest "nieco młodszych". Muzeum w Raciborzu w 2005 r. zakupiło do zbiorów album wraz z wszystkimi pocztówkami.
/info: muzeum/
Jak powiedział pracownik raciborskiego muzeum Adam Knura, pocztówki można podzielić na kilka części ze względu na miejsca, które prezentują. Eksponowane są: Racibórz, powiat raciborski, województwo śląskie, województwo opolskie, dolnośląskie, miasta leżące dzisiaj w Czechach i reszta świata (Niemcy, Czechy, Kraków, Poczdam). Na każdego przybyłego gościa czekał upominek w postaci zbioru pocztówek przedstawiający dawny Racibórz i okolice.
/nat/







![O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach [ZDJĘCIA] O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/Azja-Joanna-Lyko-Dominik.jpg)
![Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA] Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/zamek-piastowski-ferie-zimowe-cioca-od-klockow.jpg)







![Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA] Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-rck-taniec.jpg)
![Komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece. Pierwszy tydzień pełen przygód [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-ferie-zimowe.jpg)



![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)
![Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra [ZDJĘCIA] Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/vladislav-miczek.jpg)
![Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lukasz-Schubert.jpg)






