16 sierpnia 1919 roku rozpoczęło się I Powstanie Śląskie. Walki rozprzestrzeniały się stopniowo i objęły powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski oraz część raciborskiego.
Odpowiedzią władz niemieckich na postulaty protestujących były represje. Na miejsce sprowadzono 117 dywizję piechoty, przemianowaną wkrótce na Grenzschutz. Niemiecki Górnośląski Związek Przemysłowców Górniczo – Hutniczych zorganizował i sfinansował paramilitarne Freikorpsy, które rozbijały pokojowe polskie wiece, dokonywały rewizji, aresztowań i rabunków na Polakach. Komisarz rządowy Otto Hörsig ogłosił w styczniu 1919 roku stan oblężenia na Górnym Śląsku, a prezydent rejencji opolskiej Joseph Bitta wydał zarządzenie kwalifikujące działalność propolską jako zdradę stanu.
Alfons Zgrzebniok, komendant powstań śląskich, założyciel Związku Powstańców Śląskich. Urodził się w Dziergowicach (16.08.1891), zmarł w Marcinkowicach k. Nowego Sącza (31.01.1937).
Powstańcom udało opanować się dworce kolejowe w Godowie, Tychach i Ligocie. Wkrótce opanowano cały Godów. Nie udało się zdobyć Mikołowa i Pszczyny, jednakże pozostałe tereny powiatu znalazły się pod kontrolą powstańców. Wkrótce powstańcy zajęli również Radzionków i Piekary Śląskie.
24 sierpnia dowódca wojsk powstańczych Aflons Zgrzebniok wydał rozkaz o zaprzestaniu walk (walczącym brakowało amunicji, ponadto niemożliwe było uzyskanie w tym czasie pomocy z Polski, gdyż wciąż walczyła ona z najazdem bolszewickim). I Powstanie Śląskie, choć zakończone niepowodzeniem, postawiło sprawę Śląska w Warszawie, gdzie zaczęto popierać Polaków mieszkających na Śląsku. 29 sierpnia 1919 roku w stolicy odbyły się manifestacje poparcia dla ich dążeń. W manifestacjach wzięło udział kilkaset tysięcy osób. 1 października 1919 roku rządy Polski i Rzeszy zawarły porozumienie, na mocy którego zbiegli z Górnego Śląska powstańcy mogli powrócić do swych domów.
/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Coroczna debata na temat sensu Powstania Warszawskiego
Jak co roku w mediach toczy się debata nad sensownością Powstania Warszawskiego. Prof. Norman Davies ogłosił osiem tez dotyczących rozmaitych przeinaczeń, które padają pod adresem powstania, powstańców i jego dowódców.
91. rocznica przyłącznia Górnego Śląska do Polski [WIDEO]
16 lipca 1922 w Katowicach podpisano akt przyłączenia części wschodniej Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Muzeum Historii Polski przygotowało film opowiadający o jednym z architektów sukcesu sprzed lat – J. Rymerze.
Migalski oburzony niemieckim serialem fałszującym historię
Europoseł żąda przeprosin i protestuje przeciwko przedstawianiu Polaków jako odpowiedzialnych za eksterminację Żydów w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", wyprodukowanym przez niemiecką telewizję publiczną ZDF.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–