94 lata temu wybuchła walka o polski Śląsk

16 sierpnia 1919 roku rozpoczęło się I Powstanie Śląskie. Walki rozprzestrzeniały się stopniowo i objęły powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski oraz część raciborskiego.

Wraz z końcem Wielkiej Wojny zamieszkująca na terenie Górnego Śląska ludność identyfikująca się z Polską zaczęła domagać się akcesu ziem Górnego Śląska do Polski oraz naprawy stosunków społecznych, nacjonalizacji, ośmiogodzinnego dnia pracy, godziwych rent, zarobków i ubezpieczeń. Protestujący organizowali się w Rady Ludowe, które reprezentowały tę część mieszkańców Górnego wobec administracji niemieckiej. Powstawały również inne organizacje, jak np. Zjednoczenie Zawodowe Polskie (200 tys. członków), Centralny Związek Zawodowy Polski (60 tys. członków), Narodowe Stronnictwo Robotników (50 tys. członków).

Odpowiedzią władz niemieckich na postulaty protestujących były represje. Na miejsce sprowadzono 117 dywizję piechoty, przemianowaną wkrótce na Grenzschutz. Niemiecki Górnośląski Związek Przemysłowców Górniczo – Hutniczych zorganizował i sfinansował paramilitarne Freikorpsy, które rozbijały pokojowe polskie wiece, dokonywały rewizji, aresztowań i rabunków na Polakach. Komisarz rządowy  Otto Hörsig ogłosił w styczniu 1919 roku stan oblężenia na Górnym Śląsku, a  prezydent rejencji opolskiej Joseph Bitta wydał zarządzenie kwalifikujące działalność propolską jako zdradę stanu.

- reklama -


Alfons Zgrzebniok, komendant powstań śląskich, założyciel Związku Powstańców Śląskich. Urodził się w Dziergowicach (16.08.1891), zmarł w Marcinkowicach k. Nowego Sącza (31.01.1937).
14 sierpnia 200 tys. Polaków z Górnego Śląska strajkowało przeciwko niemieckiemu terrorowi i uciskowi. Na pierwszym miejscu stawiano postulaty o charakterze socjalnym. 15 sierpnia w Mysłowicach 3 tys. robotników pracujących w kopalni "Mysłowice" domagało się wypłaty zaległych wynagrodzeń. Doszło do masakry, w wyniku której zginęło 7 górników, 2 kobiety i jedno dziecko.
Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska przygotowywała się do zbrojnego powstania przeciwko administracji niemieckiej. Aresztowania członków i działaczy organizacji przyspieszyły wybuch powstania. Akcja nie rozpoczęła się jednocześnie – walki, które rozpoczęły się 16 sierpnia 1919 roku, rozprzestrzeniały się stopniowo i objęły powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski oraz część raciborskiego.

Powstańcom udało opanować się dworce kolejowe w Godowie, Tychach i Ligocie. Wkrótce opanowano cały Godów. Nie udało się zdobyć Mikołowa i Pszczyny, jednakże pozostałe tereny powiatu znalazły się pod kontrolą powstańców. Wkrótce powstańcy zajęli również Radzionków i Piekary Śląskie.

24 sierpnia dowódca wojsk powstańczych Aflons Zgrzebniok wydał rozkaz o zaprzestaniu walk (walczącym brakowało amunicji, ponadto niemożliwe było uzyskanie w tym czasie pomocy z Polski, gdyż wciąż walczyła ona z najazdem bolszewickim). I Powstanie Śląskie, choć zakończone niepowodzeniem, postawiło sprawę Śląska w Warszawie, gdzie zaczęto popierać Polaków mieszkających na Śląsku. 29 sierpnia 1919 roku w stolicy odbyły się manifestacje poparcia dla ich dążeń. W manifestacjach wzięło udział kilkaset tysięcy osób. 1 października 1919 roku rządy Polski i Rzeszy zawarły porozumienie, na mocy którego zbiegli z Górnego Śląska powstańcy mogli powrócić do swych domów.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:

Coroczna debata na temat sensu Powstania Warszawskiego

Jak co roku w mediach toczy się debata nad sensownością Powstania Warszawskiego. Prof. Norman Davies ogłosił osiem tez dotyczących rozmaitych przeinaczeń, które padają pod adresem powstania, powstańców i jego dowódców.

91. rocznica przyłącznia Górnego Śląska do Polski [WIDEO]

16 lipca 1922 w Katowicach podpisano akt przyłączenia części wschodniej Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Muzeum Historii Polski przygotowało film  opowiadający o jednym z architektów sukcesu sprzed lat – J. Rymerze.

Migalski oburzony niemieckim serialem fałszującym historię

Europoseł żąda przeprosin i protestuje przeciwko przedstawianiu Polaków jako odpowiedzialnych za eksterminację Żydów w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", wyprodukowanym przez niemiecką telewizję publiczną ZDF.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj