
Mury, posadzki, kolumny w kaplicy mają zostać odrestaurowane do końca czerwca 2015 roku.
Piastowski Zamek wymaga konserwacji. Tego zdania są pracownicy starostwa, którzy ogłosili przetarg na remont i konserwację kaplicy św. Tomasza Becketta. W ramach prac remontowych przeprowadzona zostanie renowacja kamieniarki i polichromii. Prace mają przebiegać dwuetapowo.
W etapie pierwszym prowadzone będą prace konserwatoryjne na ścianie południowej portalu. Renowacji poddane zostaną elementy chóru muzycznego (wsporniki, balustrady, kolumny). Natomiast w ramach prac budowlanych zostanie obniżona posadzka. Taki zabieg pozwoli na lepsze wyeksponowanie kamiennych konsol sklepienia żebrowego. Również w tym etapie przeprowadzone zostaną naprawy ścian oraz wzmocnienie sklepienia krypty. Przeprowadzone zostaną także niezbędne prace z zakresu elektryki.

W Kaplicy ponownie będą wykonywane prace remontowe
W etapie drugim konserwacja obejmie ścianę południową i północną. W szczególności renowacji poddane zostaną sedilia (miejsce w kościele przeznaczone dla celebransa oraz służby liturgicznej). W tym etapie prac odrestaurowane zostaną relikty wystroju kaplicy dolnej. Prace naprawcze obejmą również ściany w miejscach ubytków i spękań. W ramach robót murowych ma zostać zabudowana balustrada z hartowanego szkła. Ponadto wykonane będzie również docieplenie oraz roboty posadzkowe.
Pierwszy etap prac ma zakończyć się 10 października tego roku. Na finisz drugiego etapu poczekamy do końca czerwca 2015 roku. Termin składania ofert na roboty konserwatoryjne w zamku upływa 12 czerwca.
Kaplica św. Tomasza Becketa – zwana perłą gotyku śląskiego. Przez wieki wielokrotnie przebudowywana z uwagi na liczne pożary. Stąd oprócz elementów gotyckich widoczne są w niej także wpływy neogotyckie i barokowe.
Tomasz Becket (1118 – 1170) – arcybiskup Canterbury. Kanclerz angielski. Jego konflikt dotyczący jurysdykcji sądów kościelnych i królewskich z królem Henrykiem II doprowadził go do męczeńskiej śmierci. Jest świętym Kościoła Katolickiego.
Leszek Iwulski





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)


![Dożynki miejskie 2025. Święto plonów na Ostrogu [ZDJĘCIA] Dożynki miejskie 2025. Święto plonów na Ostrogu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/09/dozynki-miejskie-raciborz-ostrog.jpg)









W końcu ukończą wszytskie prace i będzie się można cieszyć zamkiem w pełni jego piękna! A tak poza tematem – czy ktś kiedyś stołował się w tej restauracji, która tam jest? Warto?