Tradycją w ZSM stał się już kilkudniowy wyjazd wszystkich pracowników szkoły poza miejsce pracy.
Tym razem w dniach 27 – 29 maja zwiedzaliśmy najbogatszy i najznakomitszy w środkowej Europie miejski zespół zabytkowy – Pragę.Zasadniczym punktem programu było dominujące nad miastem wzgórze zamkowe – Hradczany, z gotycką katedrą Św. Wita oraz zamkiem królewskim. Zachwycały nas liczne pałace, renesansowy Belweder, pałac Schwarzenbergów, Złota Uliczka.
Wspaniała przewodniczka oprowadzała nas po różnych historycznych częściach Pragi.
Zobaczyliśmy zabytki Małej Strany, Starego Miasta oraz Józefowa – dzielnicy żydowskiej. Wielokrotnie przechodziliśmy Mostem Karola, uznawanego za perłę średniowiecznego budownictwa.
Przechadzaliśmy się również główną arterią praską, tętniącą życiem handlowym i kulturalno-towarzyskim w dzień i w nocy.
Na Placu Wacława widzieliśmy pomnik św. Wacława w otoczeniu czterech patronów ziemi czeskiej oraz monumentalny gmach Muzeum Narodowego.
Małgorzata Różalska




![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)
![Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet [ZDJĘCIA] Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-kobiet.jpg)







![Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach [ZDJĘCIA] Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-biblioteka-markowice.jpg)
![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)






