FILM
Projekcja filmu „Ulitzka”, cz. III w Muzeum w Raciborzu 12 grudnia
Muzeum w Raciborzu ul. Gimnazjalna 1, Racibórz, śląskie, Poland12 grudnia o godz. 18:00 w Muzeum w Raciborzu odbędzie się projekcja filmu Adriana Szczypińskiego „Ulitzka”, część III pt. „Przywracany pamięci”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Dwugodzinny dokument zamyka ośmioletni cykl poświęcony biografii prałata Carla Ulitzki, jednej z kluczowych postaci dla historii Raciborza i Górnego Śląska w minionym stuleciu. Poprzednia część filmu kończyła się na wydarzeniach z końca lat 90., kiedy po wieloletnim okresie milczenia mieszkańcy regionu mogli ponownie otwarcie mówić o swoich śląskich i niemieckich korzeniach.
„Droga do Vermiglio” w Kinie Przemko 15 stycznia
Kino Przemko ul. Londzina 38, Racibórz, Śląskie, Polska15 stycznia o godz. 18:00 w Kinie Przemko w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Puls wyświetlimy dramat "Droga do Vermiglio" (prod. Włochy, Francja, Belgia, czas: 1 godz. 59 min).
W ciągu czterech pór roku natura kończy swój cykl. Dziewczyna może stać się kobietą. Brzuch może się zaokrąglić, by dać nowe życie. Można zgubić ścieżkę, która prowadziła bezpiecznie do domu, można żeglować po morzach ku nieznanym lądom. W ciągu czterech pór roku można umrzeć i narodzić się na nowo. Jest rok 1944. W niewielkiej, górskiej wiosce Vermiglio, wojna wydaje się odległa, lecz jej obecność przenika każdy dzień. Nagłe pojawienie się Pietra, dezertera uciekającego przed frontem, zakłóca dynamikę żyjącej tam rodziny lokalnego nauczyciela i odmienia jej członków na zawsze.
Spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego na Stacji Młodych 21 stycznia
Stacja Młodych w Raciborzu pl. Dworcowy 1, Racibórz, śląskie, PolandStacja Młodych działająca przy raciborskiej bibliotece zaprasza na comiesięczne spotkania Bibliotecznego Klubu Filmowego. Wydarzenia mają kameralny charakter i łączą projekcje filmowe z możliwością swobodnej rozmowy oraz wymiany opinii. Udział jest bezpłatny.
Podczas styczniowego spotkania zaplanowano pokaz filmu w reżyserii Ariego Astera podejmującego temat narastających podziałów społecznych wzmacnianych przez teorie spiskowe i protesty. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkim miasteczku w Nowym Meksyku w czasie pandemii, gdzie spór między szeryfem a burmistrzem dotyczący lockdownu stopniowo przeradza się w chaos i prowadzi do tragicznych wydarzeń. Seans odbędzie się 21 stycznia o godz. 17:00 na Stacji Młodych mieszczącej się na pierwszym piętrze budynku dworca kolejowego w Raciborzu.
– reklama –




![Wernisaż wystawy podopiecznych Magdaleny Franicy w raciborskim Urban Labie [ZDJĘCIA] Wernisaż wystawy podopiecznych Magdaleny Franicy w raciborskim Urban Labie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/warsztatownia-magdaleny-franicy.jpg)
![Delegacja z Nowej Rudy z wizytą studyjną w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA] Delegacja z Nowej Rudy z wizytą studyjną w Raciborskim Centrum Kultury](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/rck-wizyta-studyjna.jpg)
![Styczniowe kolędowanie w raciborskich bibliotekach [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/koledowanie-biblioteka-ostrog-ocice.jpg)
![Raciborska biblioteka rozpoczęła rok koncertem muzyki żydowskiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/zachor-spotkanie-noworoczne.jpg)

![Pierwsza górska wyprawa PTTK Racibórz w nowym roku [ZDJĘCIA] Pierwsza górska wyprawa PTTK Racibórz w nowym roku](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/pttk-lysica-1-1.jpg)




![Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przeglad-koled.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)






