Riedel Maria
/obsada – 5 osób, rekwizyty: szklana kula, nagranie utworu Franciszka Liszta, duże formaty zdjęć pałacu Lichnowskich w Krzyżanowicach, ks. Augustyna Weltzla, ks. Emila Szramka, , „Kronika Krzyżanowic”- Justyny Bindacz. W tle – mapa gminy Krzyżanowice/
Scenariusz opracowała – Maria Riedel, nauczyciel historii z ZSO w Krzyżanowicach.
Uczeń 1 – Szklana kulo, powiedz co ciekawego dzieje się na świecie, może warto pojechać w dalekie kraje, by poznać innych obyczaje.
Uczeń 2 – Widzę, że ciągle posługujesz się swoją starą kulą, nie wiesz, że można inaczej szukać informacji Pozostawmy szklaną kulę w naszym szkolnym muzeum i poszukajmy ciekawych miejsc w internecie.
Uczeń 3 – Słuchajcie, nie trzeba szklanej kuli, ani internetu, ostatnio wracając ze szkoły z uwagą popatrzyłem wokół siebie, i zauważyłem wspaniałe rzeczy.
Uczeń 4 – No właśnie, niedaleko naszej szkoły jest pałac, który był własnością rodziny Lichnowskich – w stylu neogotyckim, piętrowy z mansardą, z trzema ośmiobocznymi basztami i wieżą w narożniku, mieszczącym kaplicę o bogato zdobionej elewacji.
Uczeń 5 – Słychać dźwięki muzyki.
Uczeń 1 – To utwór Franciszka Liszta, węgierskiego kompozytora, który przyjaźnił się z Feliksem Lichnowskim i w murach naszego pałacu komponował. Tu grywał na szpinecie Ludwig van Beethoven. śladem pobytu takich osobliwości są tablice pamiątkowe i koncerty muzyki poważnej, w których bierze udział chór parafialny pod batutą pana Leonarda Fulneczka , prezentujący ambitny repertuar.
Uczeń 2 – Książę Feliks Lichnowski był inspiratorem wytyczenia trasy kolei z Raciborza przez Krzyżanowice do Wiednia, swój zameczek myśliwski przeznaczył na budynek dworca kolejowego.
Uczeń 3 – Codziennie mijamy piękny, zabytkowy budynek bramny, za którym kryją się skarby przyrody: platany klonolistne, tulipanowce, buki, lipy szeroko i wąskolistne, dęby szypułkowe i krzewy.
Uczeń 4 – Słyszeliście o wykopaliskach archeologicznych w Owsiszczach, znaleziono tam pięściak – narzędzie człowieka pierwotnego, zaliczany do kultury aszelskiej, zachowany w bardzo dobrym stanie i świadczący o bytności człowieka na tych terenach.
Uczeń 5 – My też znajdujemy skarby archeologiczne na stawach pożwirownianych. Mamy w naszej klasie historycznej fragment zęba trzonowego mamuta – inne przekazano do muzeum w Raciborzu.
Uczeń 1 – W 1936 roku w Krzyżanowicach znaleziono ponad 50 urn z epoki brązu sprzed 3000 lat, większość z nich posiadało „dziurkę na duszę”, zostały przekazane do muzeum we Wrocławiu.
Uczeń 2 – Czy wiecie kogo nazywają śląskim Tacytem?
Uczeń 3 – To ksiądz Augustyn Weltzel z Tworkowa – badacz dziejów Górnego śląska. Napisał historię archiprezbiteriatu raciborskiego, historię rodu Gaszynów i biografię Eufenii-Ofki Piastówny.
Uczeń 3 – Z Tworkowa pochodził również ksiądz Emil Szramek, autor licznych prac naukowych. Należał do najwybitniejszych bibliofilów śląskich, zginął w Dachau w 1942 roku.
Uczeń 4 – Warto wiedzieć, że pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer urodził się w Zabełkowie.
Uczeń 5 – Najciekawsze są spotkania z ludźmi, którzy pasjonują się, tym co robią. U nas w szkole bywa często pani Justyna Bindacz, autorka „Kroniki Krzyzanowic”, skromna prosta kobieta, która tak wiele nam młodym przekazuje.
Uczeń 1 – Widzicie, ile ciekawych rzeczy u nas się dzieje.
Uczeń 2 – Tu Odra wolno płynie poprzez kraj, tu nasza gmina Krzyżanowice gościnne otwiera wrota dla sąsiadów z Czech, Raciborza, tu każdy znajdzie coś dla siebie.
Wszyscy – Zapraszamy wszystkich na naszą gościnną ziemię, chlebem i solą powitamy, wszystkie osobliwości gminy Krzyżanowice przed wami otwieramy.