Transgraniczna szkoła słowa i obrazu

    Kuliś Beata
    Projekt pt.. „Transgraniczna szkoła słowa i obrazu” to już drugie przedsięwzięcie, które Gimnazjum nr 2 w Raciborzu realizuje w ramach Programu Współpracy Przygranicznej Phare z Wspólnego Funduszu Małych Projektów.

    Ma on na celu zacieśnianie kontaktów pomiędzy placówkami, tym razem głównie poprzez wspólną działalność artystyczną w dziedzinie malarstwa, literatury i fotografiki.


    W jego ramach zaplanowano dwa kilkudniowe spotkania warsztatowe oraz jedno jednodniowe, podsumowujące projekt.



    „Namaluj i opowiedz o zimie w Jesienikach”


    W dniach 22 -24 stycznia 2003 r. 40-osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum nr 2 pod okiem nauczycieli: pani Katarzyny Bartkowiak – Bucyk, pani Doroty Bulendy, pana Romana Bohra oraz pani Beaty Kuliś udała się do Czech, by wspólnie z partnerską szkołą w Opawie realizować pierwszą część projektu pod hasłem „Namaluj i opowiedz o zimie w Jesienikach”.


    Pierwszy dzień pobytu raciborscy gimnazjaliści spędzili w Opawie. Przed południem odbyły się warsztaty plastyczne w Zakladni Skole w Opawie, podczas których uczniowie m. in. na podstawie planu miasta tworzyli makietę Opawy. Zajęcia przygotowały i prowadziły nauczycielki plastyki z opawskiej szkoły.


    Po obiedzie udaliśmy się na Stare Miasto i zwiedziliśmy najciekawsze zabytki Opawy, m.in. Teatr śląski, Kaplicę św. Krzyża oraz gmach Uniwersytetu. Późnym popołudniem wyjechaliśmy z miasta i skierowaliśmy się w góry Jesieniki.


    Tam w ciągu następnych dwóch dni odbywały się kolejne etaty warsztatów, m.in. plener malarski i fotograficzny. Część prac powstała na świeżym powietrzu, uczniowie pracowali przy rozstawionych w plenerze sztalugach, część zaś w budynku, gdzie łatwiej można było rozłożyć farby i potrzebne materiały.


    Najlepsze prace plastyczne i fotograficzne, które powstały, zostaną wyeksponowane w szkole, następnie zaś na zakończenie projektu we wrześniu podczas Dni Raciborza.


    Zima w Jesienikach okazała się przecudną porą roku, a ogromna ilość świeżego śniegu sprawiła, że uczestnicy warsztatów mogli także skorzystać z możliwości jazdy na nartach i sankach.


    W czasie trzydniowych warsztatów grupa literacka pod okiem polonistów przygotowywała teksty poetyckie będące swoistym komentarzem do prac malarskich i fotograficznych. Są to krótkie utwory, ale powstałe pod autentycznym wpływem zauroczenia pięknem krajobrazu.


    Zostaną one przetłumaczone na język czeski przez uczniów partnerskiej szkoły i opublikowane.


    +Kolejne działanie w ramach projektu będzie realizowane wiosną w okolicach Raciborza.


    Zdjęcia z warsztatów:




    - reklama -

    KOMENTARZE

    Proszę wpisać swój komentarz!
    zapoznałem się z regulaminem
    Proszę podać swoje imię tutaj