Według tej listy prześladowanie chrześcijan w dziesięciu najgorszych krajach przybrało rozmiary „ekstremalne”. Wolność religijna praktycznie tam nie istnieje, a kościół jest zagrożony ze strony rządów, których podstawowym zamiarem jest jego zniszczenie. W krajach znajdujących się na pozycjach od 11 do 20 prześladowanie jest „intensywne”, a w kolejnych dwudziestu jest nadal „poważne”.
Pierwsze dwadzieścia miejsc zajmują kolejno: Arabia Saudyjska, Laos, Afganistan, Chiny, Korea Północna, Wietnam, Turkmenia, Iran, Egipt, Malediwy, Jemen, Komory, Libia, Tunezja, Somalia, Kolumbia, Maroko, Pakistan, Południowy Sudan i Bhutan. Są tu zatem: 4 państwa komunistyczne, 14 państw muzułmańskich, buddyjskie królestwo Bhutanu oraz Kolumbia, stolica porywaczy, gdzie chrześcijanie są ich pierwszym celem ataku. Spośród krajów znajdujących się na pozycjach 21-40, 16 to państwa muzułmańskie, jedno komunistyczne, jedno hinduskie oraz Meksyk i Birma.
Pomimo intensywności prześladowań takie kraje jak Iran, Malediwy, Jemen, Komory, Libia, Tunezja, Somalia, Maroko i Bhutan rzadko pojawiają się w biuletynie ponieważ brakuje nam wiarygodnych informacji. W wielu z tych państw technika przekazu informacji jest słabo rozwinięta i chrześcijanie (którzy w ogólnym przypadku są spychani w nędzę) mają znikome możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym. Musimy jednak pamiętać również o nich, gdy modlimy się o naszych prześladowanych braci.
Do państw, w których chrześcijanie doświadczyli pewnej poprawy swej sytuacji należą Północny Sudan, Brunei, Algieria, Kambodża i w mniejszym zakresie Maroko, Tunezja i Kuwejt. W tych miejscach kościół (choć nadal uciskany) doświadczył większej wolności i był mniej nękany przez rządy niż w przeszłości.
Do państw, w których odnotowano znaczne pogorszenie sytuacji chrześcijan należy Laos, obecnie drugi na liście, gdzie rząd komunistyczny prowadzi systematyczną kampanię zmierzającą do wyeliminowania chrześcijaństwa. Komunistyczne rządy Chin, Korei Północnej i Wietnamu trzymają żelazną ręką kościół, starając się zachować nad nim swoją dyktatorską kontrolę, i otwierają się w tym samym czasie na zachodnie rynki i technologie.
Z powodu doraźnych celów ekonomicznych, w maju 2000 roku, Stany Zjednoczone przyznały Chinom nieograniczony w czasie status najbardziej uprzywilejowanego państwa, usuwając skutecznie kwestię praw człowieka ze swego porządku dziennego. Od tego czasu notuje się w Chinach ostre nasilenie niszczenia kościołów, ucisku i wsadzania ludzi do więzień.
Sytuacja pogorszyła się znacznie także w Turkmenii, której rząd dąży do urzeczywistnienia swojej groźby „zduszenia” kościoła poprzez deportacje, więzienie i zajadłej kampanii tortur i zastraszania.
PROSIMY, MÓDL SIĘ SZCZEGÓLNIE:
— za chrześcijan, których cierpienia się potęgują, zwłaszcza w Laosie oraz innych komunistycznych państwach (w Chinach, Korei Północnej, Wietnamie i na Kubie), dobrze sobie radzących z łączeniem ekonomicznej liberalizacji z tłamszeniem wolności;
— za chrześcijan, którzy doświadczają większej wolności i mniej są nękani przez rządzących, by nabrali pewności siebie do składania świadectwa i przyczyniania się do wzrostu kościoła, by wykorzystywali każdą daną im tam sposobność i dziękowali Bogu za każde błogosławieństwo;
— za prześladowanych chrześcijan w tych państwach, w których są odizolowani od świata z powodu ubóstwa i braku dostępu do środków przekazu informacji; niech chrześcijanie w Iranie, na Malediwach, w Jemenie, na Komorach, w Libii, Tunezji, Somalii, Maroku i Bhutanie wiedzą, że nie są sami na świecie dzięki naszym modlitwom w ich sprawie;
I dlatego Pan czeka, aby wam okazać łaskę, i dlatego podnosi się, aby się nad wami zlitować, gdyż Pan jest Bogiem prawa. Szczęśliwi wszyscy, którzy na niego czekają. (Izajasz 30,18)
World Evangelical Fellowship (WEF) Religious Liberty Prayer List — [email protected].
Wersja polska: Chrześcijańska Służba Informacyjna Wiatr.pl