Zwyczaje adwentowe

Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego i oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian słowo to, oznaczało oficjalny przyjazd cezara. W chrześcijaństwie terminem tym określa się radosny czas przygotowania do Narodzenia Pańskiego.

Pierwsze ślady obchodzenia adwentu spotykamy w IV w. między innymi w liturgii galijskiej i hiszpańskiej. Obecnie adwent obejmuje 4 kolejne tygodnie począwszy od pierwszej niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla, do pierwszych nieszporów Bożego Narodzenia. Z tym okresem roku liturgicznego związane są różne zwyczaje:


Roraty. Tak nazywa się Msza św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, odprawiana przez cały adwent w dni powszednie. Nazwa ta pochodzi od słów pieśni na wejście: „Rorate caeli desuper” – Spuśćcie rosę niebiosa. Najstarsze ślady odprawianej w Polsce Mszy św. roratniej sięgają XII w. W wieku XVI roraty były już znane w całej Polsce.
świeca roratnia. Biała świeca ozdobiona białą lub niebieską wstążką, zapalana w czasie Mszy św. roratniej. Jest symbolem Maryi, która poprzedziła przyjście Jezusa podobnie jak jutrzenka wyprzedza wschód słońca.
Wieniec adwentowy. Ten niemiecki zwyczaj znany jest w Polsce od ponad 160 lat. Na zielonym wieńcu umieszcza się 4 świece. Cała rodzina, gromadząc się w niedzielny wieczór przy wspólnej modlitwie, zapala kolejne świece jako znak czuwania i gotowości na przyjście Jezusa. Wieniec adwentowy posiada bogatą symbolikę: światło, zieleń i krąg, które oznaczają wspólnotę oczekującą w miłości i radości na przyjście Pana. W Wigilię Bożego Narodzenia 4 palące się świece oznajmiają przyjście Jezusa, który jest światłością świata.
Postanowienia adwentowe. Często stawiamy sobie pytanie: Jak dobrze wykorzystać Adwent? Myślę, że trzeba zadbać o to, aby nie zmarnować tego czasu, nie stracić w tym oczekiwaniu żadnej łaski danej przez Boga. Postanowienia adwentowe mają nam w tym pomóc. Może trzeba bardziej spojrzeć w siebie, oczyścić te wewnętrzne zakamarki, w których dawno osiadł kurz złych skłonności, przyzwyczajeń. Trzeba postępować małymi krokami, ale jednocześnie stawiać je wytrwale i konsekwentnie.


Dzisiejszego człowieka determinuje wielość spraw do załatwienia, ciągłe zabieganie. Trzeba nam dzisiaj zatrzymać się, zaangażować się w modlitwę. Dlatego postarajmy się dobrze wykorzystać czas Adwentu, aby go nie zmarnować, ale dobrze przygotować się na Narodziny Jezusa Chrystusa.
Życzymy wszystkim parafianom głębokiego przeżycia czasu oczekiwania na przyjście Pana, a zwłaszcza zgłębiania tajemnicy Eucharystii w tym szczególnym czasie, jakim jest Rok poświecony Eucharystii przez Jana Pawła II.
Duszpasterze parafii NSPJ w Raciborzu

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here