„Losy narodów zależą od sposobów ich odżywiania się”

0

Na ten niezmiernie ważny fakt zwrócił uwagę już w XVIII wieku francuski uczony Brillant-Savarin. Ale czy zabiegany człowiek XXI wieku zdaje sobie z tego sprawę? Wykres odzwierciedla odpowiedź na pytanie: „Skąd Pan/i czerpie informacje o sposobach odżywiania się ?”Czy zabiegany człowiek XXI wieku zdaje sobie sprawę z tego jak wazne jest odżywianie? Wystarczy tylko uświadomić sobie, że funkcjonowanie naszego ustroju, a co za tym idzie i jakość życia, zależy od tego jak się odżywiamy.


Zdrowe, racjonalne odżywianie od pierwszych dni życia aż do późnej starości jest przykładem na to, jak wiele w zachowaniu zdrowia zależy od naszego postępowania. Bowiem racjonalne odżywianie to takie, które uwzględnia zapotrzebowanie organizmu na wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze i energię w zależności od wieku, płci i wykonywanej pracy. Jest to także warunek profilaktyki wielu schorzeń, a przede wszystkim tych, które określane są mianem chorób cywilizacyjnych: miażdżycy, cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego.


Propagowaniem zasad racjonalnego odżywiania oraz prowadzeniem działalności edukacyjnej w zakresie żywienia zapobiegającego chorobom w sposób profesjonalny zajmują się dietetycy. Dietetyk jest partnerem lekarza w procesie leczenia, ponieważ obok leczenia farmakologicznego człowiek chory pod nadzorem dietetyka dzięki prawidłowo i indywidualnie dobranej diecie znacznie szybciej odzyskuje zdrowie. We współczesnym świecie prawie w każdym europejskim szpitalu zatrudniona jest grupa dietetyków, którzy są aktywnymi członkami zespołu terapeutycznego. Ich głównym zadaniem jest współpraca z pacjentem przebywającym w oddziale szpitalnym. Niestety w raciborskim szpitalu jeszcze dietetyków nie ma. Ale jest Medyczne Studium Zawodowe, które od kilku już lat zajmuje się kształceniem dietetyków, mając nadzieję, że również Racibórz dogoni w tym względzie Europę (warto w tym miejscu podkreślić fakt, że sąsiadujące z nami szpitale w Wodzisławiu Śl. czy Rybniku posiadają dietetyków pracujących w oddziale).Stopień świadomości ludzi odnośnie wpływu odżywiania na ich zdrowie postanowiły zbadać Słuchaczki II roku wydziału Dietetyki Medycznego Studium Zawodowego w Raciborzu.


Otóż w dniach od 15.03.2005 do 01.04.2005 Słuchaczki przeprowadziły sondaż wśród pacjentów Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Pytania skierowane były do losowo wybranych pacjentów trzech oddziałów: wewnętrznego, chirurgicznego i ortopedycznego. Łącznie rozmawiano z 80 pacjentami.

- reklama -
Oto pytania jakie zostały zadane pacjentom :


1. Czy sposób odżywiania ma wpływ na nasze zdrowie ?

2. Czy wie Pan/i jak prawidłowo odżywiać się w swojej chorobie ?

3. Skąd Pan/i czerpie informacje o sposobach odżywiania się ?

4. Czy chciałby Pan/i otrzymywać fachowe porady dietetyka ?

5. Jak Pan/i myśli, czy sposób odżywiania może doprowadzić do zachorowania?

6. Jak Pan/i myśli, czy stosowanie odpowiedniej diety może przyczynić się do zachowania zdrowia czy też do zminimalizowania skutków choroby ?

7. Jak Pan/i myśli, czy w oddziale szpitalnym powinien pracować dietetyk?Czego ciekawego dowiedziały się Słuchaczki prezentują wyniki przedstawione poniżej.


1. Na pytanie
„Czy sposób odżywiania ma wpływ na nasze zdrowie?”
wszyscy zgodnie odpowiedzieli, że

TAK

Ponownie pełną zgodność otrzymano pytając o to, czy stosowanie odpowiedniej diety przyczynić może się do minimalizacji skutków choroby.
Na pyt. nr 6 wszyscy respondenci odpowiedzieli

TAK

Zdecydowana większość badanych – 97,5% wyraża pogląd, że błędny sposób odżywiania może doprowadzić do zachorowania. Dwie osoby nie miały na ten temat zdania.


2. Na pytanie: ” Czy wie Pan/i jak prawidłowo odżywiać się w swojej chorobie?” otrzymano następujące wyniki:

77,5% badanych uznało, że TAK


17,5% odpowiedziało NIE


5% nie miało zdania na ten temat


3. Kolejne pytanie dotyczyło źródeł czerpania informacji odnośnie sposobów odżywiania się.

Oto jakie otrzymano odpowiedzi:

45% pacjentów czerpie informacje z prasy (gazety, ulotki, broszurki)


dla 57,5% badanych źródłem informacji jest lekarz, pielęgniarka i apteka


11,25% osób uczy się zasad odżywiania ze środków masowego przakazu (telewizja, radio)

książki dietetyczne są źródłem informacji dla 10% pacjentów


2,5% osób o sposobach odżywiania się dowiaduje się od znajomych


11,5% badanych nie miało zdania na ten temat.


4. Pytając o to, czy pacjenci chcieliby otrzymywać fachowe porady dietetyka, aż 77,5% odpowiedziało, że TAK,
21,25% – NIE
2,5 % – nie miało zdania


5. Ostatnim pytaniem, które zostało zadane pacjentom brzmiało: „Jak Pan/i myśli, czy w oddziale szpitalnym powinien pracować dietetyk?”

Oto jakie uzyskano odpowiedzi:

77,5% – TAK

20,0% – NIE

3,75% – NIE WIEMWNIOSKI KOŃCOWE.


Analizując wyniki przeprowadzonych badań, można wysunąć następujące wnioski:

1. Wszyscy ludzie biorący udział w badaniu jednogłośnie zgadzają się z faktem, że zdrowie w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania się.


2. Zdecydowana większość pacjentów twierdzi, że wie jak powinna odżywiać się w swoim schorzeniu.


3. Niepokojącym jest jednak fakt, że obok personelu medycznego głównym źródłem czerpania informacji o diecie jest prasa, która nie traktuje pacjentów indywidualnie, a zamieszcza jedynie pewne ogólne porady dietetyczne.

Pacjenci, wyrażając chęć współpracy z dietetykiem, pragną by traktowano ich jednostkowo. Chcą by zalecana im dieta uwzględniała również schorzenia współistniejące, czego nie znajdą w gazetach czy ulotkach. Dlatego też zdecydowana większość osób badanych wyraża pogląd, że w oddziale szpitalnym powinien pracować dietetyk.Sondaż przeprowadziły Słuchaczki II roku wydziału Dietetyki:
Zofia Witek
Agnieszka Wąchała
Barbara Wątroba
Justyna Wasylewicz
Katarzyna Fergisz


Materiały opracowała mgr Zofia Kurzeja

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here