Panie, Twoje usta dziś wyrzekły jego imię

0

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa cieszy się dziś uroczystością wyświęcania na kapłana swego parafianina, Krzysztofa Tessmera.

Urodził się 4 kwietnia 1978 roku w Krakowie.
Naukę rozpoczął w SP 15 w Raciborzu. Kontynuował ją w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie, gdzie w 1997 roku zdał Egzanim Dojrzałości. Przez rok studiował na Akademii Rolniczej w Krakowie, następnie zdał egzanim do Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Krakowie, skąd przeniósł się do zakonu Trójcy Przenajświętszej o.o. Trynitarzy w Krakowie.
Wczoraj został wyświęcony na kapłana.


Zakon Trójcy Najświętszej, czyli trynitarzy został założony przed ośmiuset laty przez św. Jana de Matha.
Fundamentalnym wydarzeniem, które odegrało doniosłą rolę w założeniu zakonu była msza św. prymicyjna św. Jana de Matha, odprawiona w 1193 roku w Paryżu.
Wedle tradycji hagiograficznej prymicjant miał prosić Boga o znak z nieba, do jakiego zakonu miałby wstąpić. Podczas przeistoczenia, kiedy wziósł Hostię w górę, ujrzał Chrystusa w majestacie z niebiesko – czerwonym krzyżem, wraz z dwoma niewolnikami skutymi łańcuchami – jednym białej, drugim czarnej rasy. Tę właśnie scenę nakazał św. Jan, założyciel i pierwszy generał trynitarzy umieścić na pieczęci zakonu, jako herb.


Zakon Trynitarzy działał na terenie Polski w latach 1685 – 1907. Obszar działalności tego zakonu ograniczał się do wschodnich ziem kraju. Trynitarze byli zakonem kwestującym. Ich zadaniem było wykupowanie Polaków z niewoli tatarskiej. Nierzadko zakonnicy, gdy już brakowało pieniędzy, sami oddawali się w ręce Tatarów, w zamian za uwalnianego z niewoli. W 1986 roku doszło do restytucji tego zakonu w Polsce. Współcześnie zadaniem i regułą zakonu jest „wykupywanie” ludzi z rozmaitych rodzajów niewoli – zewnętrznej i wewnętrznej, również uzależnień od alkoholu, narkotyków.
/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here