Ogródek Św. Rodziny w Raciborzu

0

W dniu 16 lipca br. odbyło się otwarcie Ogródka św. Rodziny. Miejsce to ma służyć rodzinom, którymi opiekuje się s.Antonia Zofia Gruntowska z Klasztoru Anuntiata.

Na otwarcie przybyli: Mirosław Szypowski – z-ca prezydenta z Panią Iwoną Trzeciakowską odpowiedzialną za sprawy społeczne, s.Miriam Długosz – Przełożona Prowincjalna Zgromadzenia Misyjnego Służebniczek Ducha Świętego oraz radny Piotr Klima i wykładowcy oraz rodziny, którymi opiekuje się s.Antonia.


Podczas uroczystości otwarcia s.Antonia – inicjatorka powstania Ogródka podziękowała władzom Miasta za udzieloną pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Urząd Miasta udostępnił teren w pobliżu Stacji Meteorologiczno – Sejsmograficznej naprzeciw Kościoła Matki Bożej. S.Antonia wraz ze swoimi podopiecznymi urządziła przekazany teren w ten sposób, że został on ogrodzony i wysprzątany. Na skarpie budowana jest obecnie grota. Centralnie na placu przygotowano stałe miejsce na ognisko, jest też piaskownica, a prace urządzania terenu są w toku.


Inicjatywa organizacji Ogródka jest jednym z elementów realizowanego przez Siostrę programu Profilaktycznego „Ave Maris Stella”, dla rodzin z problemem alkoholowym i o niskim statusie społecznym, który jest dotowany z kasy Urzędu Miasta.


Na co dzień s.Antonia prowadzi w Klasztorze kuchnię, gdzie 4 razy tygodniu ponad 5 osób otrzymuje zupę i pieczywo. Są to często wielodzietne rodziny, które żyją z zasiłków i dzięki pomocy charytatywnej raciborskich firm oraz osób indywidualnych.


W ramach realizacji wyżej wymienionego programu podopieczni uczestniczą w spotkaniach, wykładach, zajęciach terapeutycznych, konsultacjach indywidualnych, rozmowach prowadzonych przez dobrze wykwalifikowaną kadrę.


Pierwsze spotkanie przy ognisku na nowym miejscu potwierdziło słuszność organizacji Ogródka na którym podopieczni Ośrodka mogą spotykać się każdego dnia, a 2-3 razy w miesiącu będą organizowane wspólne ogniska z udziałem zaproszonych osób.


Już od dłuższego czasu istniała potrzeba organizacji takiego ogródka. Udało się uzyskać odpowiedni teren, który po całkowitym zagospodarowaniu będzie dobrze wypełniał stawiane przez pomysłodawców zadania. Jest to również dobry przykład dla innych organizacji i podmiotów zajmujących się podobną działalnością oraz dla miejskich osiedli na których mieszkańcy nie mają możliwości organizacji wspólnych spotkań przy ognisku i często grillują na balkonach co nie zawsze spotyka się z aprobatą sąsiadów szczególnie mieszkających na wyższych piętrach.


To pierwsze tak bardzo udane spotkanie ma już swój ciąg. W ostatnich dniach odbyły się kolejne spotkania na które przychodzi coraz większa grupa ludzi, w tym dzieci, których rodziców nie stać na wysłanie dziecka na wakacje poza Racibórz.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here