Co z tym czosnkiem?

0

Lecznicze działanie czosnku w świetle najnowszych badań medycznych – „medycyny opartej na faktach”.

Czosnek (Allium sativum) był stosowany jako lekarstwo od wielu tysięcy lat. Wzmianki o nim znajdują się w Sanskrycie. Od co najmniej 3 tys. lat stosowany jest w medycynie chińskiej. Egipcjanie, Babilończycy, Grecy i Rzymianie stosowali czosnek do przyspieszenia gojenia ran. W I i II Wojnie Światowej był stosowany jako antyseptyk mający zapobiegać gangrenie. Obecnie stosowany jest jako środek mający obniżać poziom cholesterolu i ryzyko sercowo – naczyniowe, a także ze względu na potencjalne właściwości przeciwnowotworowe i antybakteryjne.


Substancją aktywną w czosnku wydaje się być allicyna, powstająca z alliiny (aminokwasu zawierającego siarkę) pod wpływem enzymu alliinazy. Ponieważ alliinazę inaktywuje ogrzewanie, siła działania gotowanego czosnku jest mniejsza. Suplementy zawierające suchy wyciąg z czosnku muszą być stosowane w fomie powlekanej, ponieważ sok żołądkowy unieczynnia allinazę. Badania kliniczne wykazują w większości na istotne, ale najwyżej umiarkowane działanie obniżające poziom cholesterolu całkowitego o 4-6% .


Brak jest przekonujących danych potwierdzających skuteczne działanie obniżające ciśnienie tętnicze czosnku. Wyniki niektórych badań epidemiologicznych sugerują zmniejszenie ryzyka raka żołądka i okrężnicy, brak jest jednak badań oceniających stosowanie czosnku w prewencji chorób nowotworowych. Brak jest także dobrych jakościowo badań klinicznych potwierdzających antybakteryjne działanie czosnku – jego skuteczność wykazywano tylko w małych pracach.


Czosnek ma natomiast umiarkowane działanie przeciwpłytkowe, może wydłużać czas krwawienia więc uzasadnione jest przerywanie przyjmowania wysokich dawek czosnku na 10 dni przed planowym zabiegiem operacyjnym. Zalecane zwykle dawki surowego czosnku to 4 gramy dziennie (1-2 ząbki czosnku). Sproszkowany, suszony czosnek zaleca się zwykle w dawce 300 mg 2-3 razy dziennie.


/skvar/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. troszkę przesadzili…na mojej mini stacji meteo max temp.wyniosła dziś 33,3st…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here