O diecie optymalnej

0

Zdrowy tryb życia i właściwa dieta to podstawa naszego zdrowia. Jednak mimo szerokiej wiedzy na ten temat, siedzący tryb życia i przekarmianie powodują, że otyłość staje się problemem coraz większej części społeczeństwa.

Właściwa dieta powinna być zróżnicowana, a więc zawierać musi wszystkie niezbędne substancje we właściwych ilościach oraz odpowiednią liczbę kalorii. Wieloletnie badania kliniczne dowiodły, że najlepszą dietą jest dieta wysokowęglowodanowa i niskotłuszczowa.


Walka z nadwagą jest trudna, długotrwała, wymaga samodyscypliny i wyrzeczeń. Nic więc dziwnego, że zamiast liczyć kalorie, zmienić nawyki żywieniowe, odmówić sobie kolejnego ciastka i uprawiać sport szukamy cudownego środka, który bez wyrzeczeń z naszej strony pozwoliłby nam schudnąć. Stąd powodzenie rozmaitych "cudownych" diet odchudzających.


Jedną z nich, od kilkudziesięciu lat cieszącą się niesłabnącym powodzeniem, jest "dieta optymalna" Atkinsa, zwana w Polsce dietą Kwaśniewskiego. Jest to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Modyfikacją wprowadzoną do tej diety przez Kwaśniewskiego jest niemal całkowite usunięcie z jadłospisu warzyw i owoców. Choć dieta ta po latach badań poddana została miażdżącej krytyce, wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem.


Stosowanie tej diety jest dla ludzi otyłych znacznie przyjemniejsze, ponieważ jedzą to, co lubią, bez ograniczeń ilościowych, na dodatek w przekonaniu, że jedzą zdrowo.
Zawarte w diecie tłuszcze i białko zapewniają poczucie sytości, podczas, gdy diety niskotłuszczowe powoduje, że odchudzającemu się delikwentowi często towarzyszy uczucie głodu.


Na podstawie badań stwierdzono, że nadmiar tłuszczów i duża zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych w pożywieniu zwiększają ryzyko raka przewodu pokarmowego i prowadzą do rozwoju miażdżycy, mogą wywołać problemy z trzustką, a także spowodować stłuszczenie wątroby. Dieta wyosotłuszczowa i niskowęlowodanowa prowadzi do niedoboru błonnika, szeregu witamin m. in. C i B, wapnia, magnezu, fosforanów. Może, poprzez nadmiar sodu, prowadzić do nadciśnienia, a na skutek zwiększonego spożycia białka mogą wystąpić objawy dny moczanowej (podagra).


Na podstawie posiadanej obecnie wiedzy należy uznać, że "dieta optymalna" jest wręcz szkodliwa dla zdrowia i wśród ludzi stosujących ją w dłuższej perspektywie należy spodziewać się wzrostu zachorowań na choroby krążenia i miażdżycę. Tak więc propagowanie tej diety jest nieetyczne, choć przyznać trzeba, że i wśród lekarzy są tacy, którzy ja polecają i stosują.


(źródło: epacjent.pl)


/skvar/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

 1. aakg

  jebnij sie w łeb odzyskałem zdrowie dzieki tej dziecie /błonnik i witaminy mamy w tabletkach w aptece na kazdym rogu / pozatym mieso jaja masło zawieraja wiecej witamin niz owoce które zawieraja fruktoze i tucza/

 2. AUTOR nie ma bladego pojęcia o diecie optymalnej doktora Jana Kwaśniewskiego. Już w pierwszym zdaniu wykazał się brakiem wiedzy na ten temat. Cytuję – ,, Jedną z nich, od kilkudziesięciu lat cieszącą się niesłabnącym powodzeniem, jest „dieta optymalna” Atkinsa, zwana w Polsce dietą Kwaśniewskiego. To nie tak, Atkinsa przekonywał -do dużej ilości białka i tłuszczów, ograniczając przy tym do minimum węglowodany. Zasadnicza r ó ż n i c a polega na tym, że dr J.Kwaśniewski za fundament swojej diety, uznał proporcję w jakich należy komponować składniki pożywienia są to- 1 do 2,5-3,5 do 0,3-0,5
  białko : tłuszcz : weglowodany
  Atkins wskazywał t y l k o ogólnie – dużo białka i tłuszczu i mało weglowadanów! Jak ważnym są proporcje chyba nikogo nie muszę przekonywać! Doktor ATKINS już nie żyje, zmarł na serce.Doktor Kwasniewski mimo sędziwego wieku ma się dobrze, tak jak i członkowie jego rodziny. Ci co piszą, że ta dieta szkodzi mają rację ,w jednym wszak przypadku wtedy, kiedy zle sie ją stosuje, przede wszystkim nie zachowujac proporcji , to zwykle szkodzi! Większośc osób, którym dieta mogła zaszkodzić to o d s t ę p s t w o od wskazanych proporcji! O czym pisze sam dr J.Kwaśniewski. Atkins zalecał 4-y etapy tak stosowanego odżywiania,.J. Kwaśniewski bez etapów, ale z żelaznym warunkiem trzymania się wskazanych proporcji! Tylko człowiek chory, któremu nie pomogli lekarze ,potrafią docenić moc diety dr J Kwaśniewskiego A dopóki człowiek jest zdrowy, dopóty wierzy w to o czym przekonuja ich lekarze na temat diety Kwaśniewskiego. Dietetycy wszelakiej masci prezentują swoje p o g l ą d y a nie wiedzę!Najlepiej osobiście zapoznać się z dwiema Jego ksiązkami Dieta Optymalna i Tłuste Życie!

 3. Moich kilka wskazówek dla chcących ,,spróbować,, tego sposobu odżywiania, ponieważ poczatkowo sprawiają trudnosci wyliczanki. 1) NALEŻY POMNOŻYC SWOJĄ WAGĘ PRZEZ O,8g. – to jest n i e z b ę d n i e konieczna ilość spożytych weglowodanów w ciagu doby, najlepiej pod postacią cukrów złożonych /skrobia/ ale nie więcej jak 150g. 2) Ilość spożywanych w ciągu dnia płynów m u s i wynosić c.1,5l 3) NASTĘPNE NALEŻY OPANOWAĆ ILE W 100g, danego produktu znajduje sie węglowodanów, to bardzo ważne! Np.w 100g. kaszy gryczanej jest 72g węglowodanów.OBECNIE PRODUCENCI w tabelkach te ilosci podają. Kromka chleba to zwykle 1/2 g węglowodanów jej wagi, jedno piwo to c.30g węglow., podobnie jak jedno jabłko.Początkowo J.Kwaśniewski w ogóle eliminował wymienione produkty, aby nie zaszkodzili sobie chętni, potem zmodyfikował swoje wskazówki.Jak widać po tych kilku wskazaniach sprawa nie jest zupełnie prosta, w przypadku zastosowaniu ścisłych wskazań i tu tkwi niebezpieczeństwo! Na koniec podam taką ciekawostkę, której nie rozumie wielu lekarzy i dietetyków. Otóż wielu z wymienionych mówi nie jedz tłusto bo utyjesz! To zdanie jes fałszywe! NIE MA BOWIEM W ORGANIŻMIE TAKIEJ ,,FABRYKI,, KTÓRA ZAMIENIA TŁUSZCZ W……TŁUSZCZ. Przede wszystkim na tłuszcz ,,zamieniane,, sa węglowodany.No i aby wszystko zrozumieć należy opanowac cykl Krebsa /biochemia/ I ostatnia uwaga, najszybciej można schudnać ,nie wdajac się w żadne cudowne diety, ograniczajac ilość weglowodanów do niezbędnych ilosci!Można też trzymać sie rygorystycznie jadłospisu dr J. Kwaśniewskiego/NA OSTATNICH STRONACH ksiażki!

 4. Zregeneruj układ trawienny i florę bakteryjną w jelitach i dieta nie będzie ci potrzebna.

 5. Do ,,znachor,, Jaka jest Twoja propozycja na tę r e g e n e r a c j ę?

 6. [b]do op[color=#888888]tymalneg[/color]o[/b]- poczytaj o probiotykach i przywracaniu flory bakteryjnej w jelitach

 7. Do,, znachor,, Napisz coś od siebie ! Najważniejsza jest autopsja! Doświadczyłeś – podziel się doświadczeniem, w innym przypadku ,nie radż innym, czego sam nie doświadczyłeś!

 8. [b]do optymalnego[/b] znałem wielu optymalnych szkoda że kryje ich trawnik. Słyszałeś kiedyś że toksyny rozpuszczają sie w tłuszczach?

 9. opty.

  Masz zero wiadomości i własnego doświadczenia, więc nie zabieraj głosu w sprawach ,o których nie masz pojęcia! Ja znam natomoast takich co ją wyśmiewali i już nie mogą się śmiać! Odeszli stąd do wieczności.

 10. [b]do opymalnego[/b] sprawdź o ilu członków zmniejszył sie klub optymalnych w Wodzisławiu Śl. Ale podziwiam twój entuzjazm tak trzymac

 11. W naszych tradycjach żywieniowych trudno jest utrzymać reżim diety. Z tego powodu, wiele osób rezygnuje z tego sposobu odżywiania się. Już łatwiej być jaroszem. Również wielu fanów po ,,dojściu do siebie,, odchodzi od diety i zaczyna odżywiać się ,,normalnie,, Osobiście ,tą dietę ,stosowałem według jej kanonów około roku.Korzyści jakie odniosłem – redukcja wagi, właściwe wartości ciśnienia, brak dolegliwości ze stronu układu pokarmowego.A odszedłem od diety li tylko z powodu uciążliwości, jakie stwarzałem w kuchni domowej oraz na towarzyskich spotkaniach. Nabyłem również dużo wiadomości i praktyki w poruszaniu się po jadłospisie.Dlatego, kiedy widzę i słyszę,, ekspertów,,dietetyków, to widzę, że zwyczajnie szkodzą osobą, które ich słuchają. Przykład- potępiać tłuszcze to prawie sabotaż na organiżmie, ponieważ witaminy z grupy ADE/jakże ważne w okresie wzrostu i póżniej również/ przyswajane są t y l k o w obecności tłuszczu. Już uczeń w 4-ej klasie wie,że aby organizm – rósł, regenerował się ,aby wszystkie układy działały właściwie m u s i mieć dostarczone materiały do tego celu,a są to białka zwierzęce i roślinne, tłuszcze zwierzęce i roślinne, podaż właściwych węglowodanów/najlepsze złożone/ mikroelementy i witaminy woda ! Konkludujac, jeżeli ,,ekspert ,,twierdzi,, jedz zdrowo – spożywaj przede wszystkim warzywa i owoce /patrz różne piramidy żywieniowe/ to działa na szkodę słuchającego go człowieka! Albo należy wyjaśniać te skomplikowane sprawy od A do Z, albo milczeć i nie pleść o swoich poglądać, a posługiwać się autentyczną wiedzą, potwierdzoną badaniami naukowymi, które są oczywiste w środowiskach naukowych przez duże N. Z jednym jednakowoż wszyscy się zgadzają, c u k i e r to biała śmierć! Pozdro! P.s osobom, którym dotychczas nie pomogli lekarze, na ich dolegliwosci i nie mają już nic do stracenia, na pewno pomogłaby ta dieta,a z całą pewnoscia w jakimś stopniu, bo cuda zdarzają się niezmiernie rzadko!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here