Koniec odwiedzin z Rendsburga

36

Do 5 sierpnia powiat nasz odwiedzali przedstawiciele partnerskiego miasta Rendsburg.

Wynikiem wizyty było określenie działań dotyczących współpracy gospodarczej, której finalnym etapem będzie planowany na maj przyszłego roku przyjazd misji gospodarczej z terenu Rendsburga. Ponadto goście mieli możliwość zapoznania się ze strukturą gospodarczą powiatu, ze szczególnym naciskiem położonym na prezentację możliwości współpracy w sektorze przetwórstwa rolno – spożywczego. W tym celu Niemcy odwiedzili Raciborską Spółdzielnie Mleczarską, gospodarstwa rolne Agromax oraz Zakład Przetwórstwa Mięsnego Maxpol.


W Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej przeprowadzono wstępne rozmowy na temat możliwości nawiązania współpracy z podmiotami gospodarczymi oraz z instytucjami zrzeszającymi rolników z okolic Rendsburga. W Agromaxie omówiono sektor rolniczy na terenie powiatu raciborskiego, scharakteryzowano rodzaje upraw oraz przedstawiono możliwy zarys rozwoju rolnictwa na najbliższe lata. Zaś w Maxpolu w Kuźni Raciborskiej zaprezentowano wyroby wędliniarskie oraz proces produkcyjny zgodny z wymogami Unii Europejskiej.
/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

36 KOMENTARZE

 1. qwerty

  Nie przejmujcie się, że nie będzie żadnego hipermarketu w Raciborzu. Będziemy mogli kupować w sklepikach członków kupca śląskiego..

 2. Arteks

  A Rybniczanie niektórzy narzekają a bo w tym miejscu (koło stadionu) w niedziele będą korki, a to, że ten teren jest za mały w związku z tym market ma mieć „tylko” 18 tys. m2, a to, że lepiej przetarg mogła wygrać Catorama itd… Warto podkreślić jednak spory plus tej inwestycji. Carrefor obiecał dołożyć się finansowo do budowy nowoczesnego lodowiska na osiedlu Nowiny.

 3. Arteks, mówisz, że rybniczanie narzekają. Tak, ale nie wszyscy. Ja się cieszę i sporo moich znajomych również. A krzykacze zawsze się znajdą.

 4. HODUJĄ ODSETKI !!! Francuzom się nie śpieszy bo ulokowali na dobry procent. Kisząc forsę na swoim koncie w banku dostaliby może z 3% a tak jak wygrają w sądzie to dostaną odsetki ustawowe 13,5% !!! Chyba, że urzednik ma rację!!!???????

 5. Widzę, że pan Urbas z ProNatury zmienił teraz nick z pro-Piroga na qwerty!. Jednak zmiana pseudo nie przyniosła oczekiwanej zmiany myślenia z socjalistycznego ( mimo młodego wieku) na bardziej wolnorynkowe!

 6. Brawa dla rybnickich rajców a naszych chętnie wysłałbym do łagrów bo to co oni odp… już się nie mieści w pale!. Panie Osuchowski, Wojnar, Markowiak i wy panowie z Kupca Śląskiego i Pro Natury( Piróg i Urbas) jak długo będziecie patrzyli do własnych kieszeni dbając o swoje posadki i zarobki!!. Całe szczęście, że Piróg już nie jest prezesem Kupca – ponoć z powodów zdrowotnych ( myślę, że marskość wątroby można zakwalifikować jako chorobę).Niech obecna pani prezes Kupca nie wdaje się w daremne…

 7. …pikietki pod UM, których inicjatorem był Piróg ( i ja się pytam co to dało miastu?) ano to, że uciekają potencjalni inwestorzy do okloicznych miast i tam zostawiają grube miliony a tam radni już wiedzą jak zagospodarować te pieniądze na rozwój i promocję miasta.

 8. Jak długo jeszcze mamy patrzeć na zaradność i postępowość radnych w sąsiednich miastach a na naszych wieszać psy?. Jak długo patrzeć mamy na rozwój innych miast a na zacofanie naszego?. Jak długo may patrzeć jak do kas miejskich w sąsiednich miastach wpływa gotówka a z nasze wypływa?. Jak długo ciemnotę i zacofanie i ich przedstawicieli będzie promował w swoim brukowcu(Oblicza)Frączek – ten, który na plakacie wyborczym wykrzykiwał „dobry dla wszystkich”!

 9. co sie odwlecze to nie uciecze. Hipermarket w Raciborzu i tak powstanie i tak. Raczej prędzej niż później. I jest to NIEODWRACALNE!!! Patrzenie Kupca jest bardzo krótkowzroczne! Ludzie z opolskiego zamiast jechać do Rybnika do hipermarketów mogliby przecież zatrzymywać się w SRC i tu zostawiać pieniądze. KUPCY – Obudźcie się bo okradną was nawet ze złudzeń!

 10. Tomekp

  Dreamcatcher, być może powstanie, być może nie. Już nie byłbym taki pewny. Problem jest w tym, że w ROW w ciągu dwóch lat nastąpi nasycenie hipermarketami i supermarketami. Rybnik otworzył się na markety totalnie i ściąga do siebie superinwestycje. Władze tego miasta twierdzą (i chyba nie bez racji, że będzie to największy plac budowy do 2007 roku). Słyszałem, że poza marketami: Carrefur, Tesco, Lidl (II), Plus (II), Media Markt, Obi, Agata-Meble, mają powstać dwa potężne centra

 11. Tomekp

  handlowo-rozrywkowe, lodowisko, nowa siedziba sądu okręgowego, irlandzka fabryka naczep samochodowych. To będą miejsca pracy także dla Raciborzan. Problem tylko w tym, że nasycenie rynku chyba osiągnie szczyt. Tym bardziej, że w Jatrzębiu też się szykują dwa hipermarkety, Żory też nie śpią a w Wodzisławiu ma powstać Tesco. Racibórz za 2-3 lata obudzi się z ręką w nocniku…

 12. Suzi

  Jak to czytam to mi się włos jeży normalnie…Dokąd zmierza to miasto i komu zależy na totalnej jego zagładzie… :o((

 13. Arteks

  Zgadza się bo sieci handlowe w jednym regionie dość rzadko stawiają markety tej samej sieci. A jeśli już to ten drugi zazwyczaj jest mniejszy. Podobno Tesco w Rybniku ma mieć 26 tys m2 ale już Tesco w Wodzisławiu tylko 2 tys m2. To duża różnica. Z tym, że uważam, że Raciborzanie mają prawo do własnego zdania. W Rybniku mieszkańcy nie protestują i jest powszechne przyzwolenie na markety. Słyszałem, że w Raciborzu wręcz na odwrót. A jak z tym Kauflandem w Raciborzu – czy ktoś wie czy powstanie?

 14. Widzisz Tomku jak to Rybnik wykorzystał zapotrzebowanie na hipermarkety i centra handlowe czerpiąc z tego kasę bardzo wielką. Nawet jeśli kiedyś padną hipermarkety to kasy Rybnikowi już nikt nie zabierze a zainwestowana w rozwój miasta zwróci się „stokrotnie”. No i co wy na to panowie Osuchowski, Wojnar, Markowiak, Frączek, Urbas?. Tylko afery, kłótnie, przespane godziny w Parlamencie, pociskanie kitów o utracie miejsc pracy w sklepikach. Ja się nie dziwię panie Urbas, że pan takie ciemnoty …

 15. …pociska bo może pan stracić dochody a wtedy będzie ciężko tankować do srebrnej Pandy i żółtego Seata. Proszę mieć na uwadze, że inni też chcieli by mieć okazję kupić taniej w hiper czy centrum handlowym tak jak wy ( już kiedyś pisałem, że w Nowinach Rybnickich pojawiło się zdjęcie Piroga z nabitym wózkiem w Makro)a nie mają tyle aut jak wy ( zresztą większość członków Kupca Śląskiego zaopatrywuje się w Makro).Jedna wielka hipokryzja!

 16. Czy zaoważyliście Szanowni Internauci, że w ostatnim wydaniu tuby głupoty i ciemnoty(Oblicza)pojawiło się gdzieś w środku maleńkie ogłoszenie umieszczone w rogu a informujące, że „najświętsza Oficyna” poszukuje pracownika na stanowisko księgarza. Chciałem zauważyć, że znów w tej instytucji jest potrzebny ktoś naiwny na piękne słowa Frączka do niewolniczej pracy. Coś bardzo często zmieniają się u pana Panie Frączek pracownicy!.kiedyś widziałem wasze ogłoszenia w NR.

 17. Gdyby wręczano ordery i medale za wyzyskiwanie pracowników i za rotacje personelu (w Oficynie i R.A.F.Scribie) to Frączek by chodził poobwieszany jak ruski generał!. A że ma on na sobie sporo powierzchni reklamowej to by i zmieściły się medale za czcze gadanie i krasomówstwo. No proszę i taki nasz lokalny ruski generał może zimą robić za miejską choinkę bo błyskotkami przyćmi choinkę na Placu Długosza!

 18. qwerty

  Oj anty-frączek – nie trafiłeś. To była ironia – tak samo, jak ty, nie lubię gierek kupca śląskiego..

 19. ja

  Anty -Frączek! Jesteś The bast komentarze są takie że sie omal nie posikałam ze śmiechu!!! Żałosne jest to że to wszystko prawda:o(

 20. Niestety to prawda, która przedstawia ludzką głupotę zakrawającą o śmiech. Niech wiedzą, że się ośmieszają wszyscy z UM + Frączek ( obłudnik pierwszej klasy) + Urbas z Pirogiem i paru innych delikwentów, którym obca jest troska o dobro społeczeństwa i miasta ( wiadomo z jakich powodów). Śmiesznym już nie jest to, że przez nich nic tu się nie dzieje dobrego i twórczego!

 21. RACIBÓRZ- 2010- 55000 mieszkańców 2020 – 45000 mieszkańców 2030 – 35000 mieszkańców (przy obecnej polityce i sprawności UM)

 22. Nostradamusi i tak wykazałeś się sporym optymizmem!. To będzie wyglądało tak (2010)-50 000, (2015)-42000, (2020)-35 000, (2030)-20 000 ?. A może jeszcze i to są też optymistyczne przepowiednie!

 23. Pracuje w Urzędzie za 5.000 i jestem super zadowolony z obrotu sprawy w naszym kochanym miasteczku ! anty fraczku : do roboty ( jak prof. Belka krzyknął ).

 24. Jaką kiełbasą jesteś?. Jakaś wydaje się przeterminowana ( a może kiełbasa przedwyborcza)?. ROW się rozwija lecz widocznie potrzebny jest skansen – tylko kto o tym zadecydował?. Może być tak jak już ktoś wcześniej napisał a co powoduje dreszcze u prof. Miodka „Racibórz obudzi się za 2-3 lata z ręką w nocniku”. Myślę, że Racibórz już ma rękę w nocniku lecz jeszcze się nie przebudził z letargu.

 25. anty-Frączek ma sporo racji którą podzielam; Populistyczne zagrywki takich dymiarzy żeby zyskać sobie poklask małej grupy ludzi którzy mają swój interes przynoszą więcej szkody niż pożytku. Miasto ma szanse się rozwijać tylko wtedy gdy takich A.Lepperów i Frączków wystrzelimy w kosmos, a sami nauczymy się myśleś globalnie o naszym mieście i przestaniemy bronić interesów kilkunastoosobowego stowarzyszenia a zaczniemy myśleć o ludziach i firmach które rozwijają się wokół takich inwestycji.

 26. A może tak założymy partię, która wystartuje w lokalnych wyborach? :). Na cześć portalu internetowego, który pozwala nam przedstawiać swoje rozgoryczenie jak i też plany i oczekiwania proponuję „Raciborska Partia Internetowa” :-))

 27. Ten komentarz pod spodem jest oczywiście mój lecz serwer przyozdobił mnie innym numerem IP ( sam nie wiem pod jakim teraz będę). 🙂

 28. Porgram RaPI: Walka z dymiarzami i populistami którzy dbają tylko o własną reklamę pod szyldem obrony czegokolwiek i gdziekolwiek 🙂

 29. Pikaczu programem ewentualnej partii nie powinna być walka z nikim i z niczym ( bo to obecnie się dzieje w ławach sali kolumnowej i powiatu – a efekt tego widać). Ewentualną walką niech będzie to co się zmieni w tym mieście na dobre. Ale wszystko jest ewentualne.

 30. baloo

  Racibórz to po prostu chyba zbyt prowincjonalne miasteczko w którym żyją zbyt prowincjonalni ludzie…, bo przecież ktoś tych pajaców z UM wybiera.

 31. Czytając jutro raciborski dodatek do Dziennika Zachodniego pewnie znów dostanę palpitacji serca i będę zbijał wysokie ciśnienie przez kilka dni gdy przeczytam o rozwoju i inwestycjach w sąsiednich miastach a o „świętym spokoju” w Raciborzu!

 32. Anty-Frączku ale czy np. inwestycje w Rybniku nie wpływają pozytywnie na cały subregion? Myślę, że tak bo przecież zarówno przy budowie nowych obiektów jak i po ich powstaniu pracę znajdą tam mieszkańcy całego regionu, także Raciborza. Samochodem z Raciborza do Rybnika jedzie się 20-25 min. To naprawdę jest blisko… Władze Rybnika nie są tak ksenofobiczne i prymitywne jak władze Żor które przy otwieraniu Auchana nakazały zatrudnianie tam wyłącznie Żorzan…

 33. A jak mają się dostać do pracy ci mieszkańcy Raciborza, którzy są obecnie bezrobotnymi i nie mają aut?. Gdzie tu sens, gdzie tu logika?. Za chwilę do kina będziemy jechali do Rybnika no bo przecież to tylko 25 km. Nie może dojść do takiej sytuacji. Jakoś nie widzę by rozwój Rybnika wpływał pozytywnie na Racibórz ( widzę same negatywy – ludzie uciekają z SRC za pracą i mieszkaniem) – bo tu ani pracy, ani mieszkania, ani rozrywki, ani inwestycji WSZYSTKO JEST TYLKO 25 KM OBOK!!!

 34. Arteks

  Anty-Frączku, co do kin to obawiam się, że po wybudowaniu aż dwóch multipleksów w Rybniku tradycyjne kina nie mają szans i to w promieniu 30-40 km od tego miasta. Z resztą nawet duże i renomowane kino Premierowe w R-ku też nie wytrzyma konkurencji… To samo stało się w Bielsku i Podbeskidziu. Tam powstał tylko jeden m-plex i kin na Podbeskidziu już nie ma… Konkurencja dla Raciborza ze strony Rybnika i Gliwic jest zbyt duża aby winić za to tylko władze Raciborza.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here