Pierwszy koncert raciborskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej

0

Wczoraj, w kościele farnym, w ramach Dni Raciborza rozpoczęły się Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Mało kto wie, że już po raz osiemnasty!


Od ubiegłego roku noszą imię Henryka Klaji – organisty – wirtuoza, dawnego dyrektora szkoły muzycznej w Raciborzu, inicjatora Dni Muzyki Organowej nie tylko w Raciborzu, ale i w Rybniku (od 1985 roku).


Raciborskie Dni odbywały się co rok, z jedną tylko przerwą spowodowaną powodzią w 1997 roku, a od 11 lat dyrektorem artystycznym tego wydarzenia jest Elżbieta Włosek – Żurawiecka. Głównie dzięki jej prywatnym kontaktom na całym świecie, w tym roku udało się do Raciborza ściągnąć najwybitniejszych muzyków w tej dziedzinie. Wczoraj pokaz swych wyjątkowych umiejętności dali Stepfen i Janet Davies.


On – absolwent Królewskiego Collegu w Oxfordzie, stypendysta Akademii Muzycznej w Wiedniu w klasie fortepianu i organów. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista w Europie, Ameryce oraz Nowej Zelandii. Koncertuje także, z założonym przez siebie 11 lat temu, chórem kameralnym "Sine Nomine Singers".


Ona – absolwentka Akademii Muzycznej w Londynie w klasie skrzypiec. Poświęciła się głównie pedagogice ucząc grać i dyrygując orkiestrami i chórami w szkołach muzycznych.


Małżeństwo zaprezentowało nam: Preludium i Fuge C-dur oraz "Komm heiliger Geist" J.S.Bacha, Wariacje J.P.Sweelincka, Utwory Zegarowe J.Haydna, Etiudę R.Schumanna, oraz utwory kameralne J.F.Haendla oraz Serenadę D.Bourgeoisa, która została napisana specjalnie na moment pocałunku nowożeńców podczas ceremonii ślubnej.


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here