Śmiech… i nie tylko, czyli Kabaret Moralnego Niepokoju w Raciborzu

0

Kabaret Moralnego Niepokoju – jeden z najlepszych i najbardziej znanych polskich kabaretów przyjedzie do Raciborza. Pierwszy raz. Warto toteż wybrać się na ich występ – niezależnie od tego, czy znamy ich twórczość, czy też nie. Gwarantują doskonałą zabawę. A może i coś jeszcze…


Powstali już w 1993 roku w Warszawie, choć za datę początkową swego istnienia wolą uznawać rok 1996, kiedy przebojem weszli w życie satyryczne kraju. Na ówczesnym XII Przeglądzie Kabaretów Paka w Krakowie zdobyli nagrodę Grand Prix oraz publiczności, dziennikarzy, środowiska kabaretowego, Programu 2 TVP i Radia Kielce. Jeszcze w 1996 roku na XVII Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim "Złota Szpilka 96" zdobyli też nagrodę Grand Prix, a podczas Konkursu Piosenki Kabaretowej OSPA 96 – nagrodę specjalną za najlepsze kompozycje. Był to dopiero początek ich sukcesów. Rok później sięgnęli ponownie po laury na Pace, a w 2000 roku zajęli II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej ZASP w Warszawie.


Do najnowszych osiągnięć kabaretu należy niewątpliwie cykliczna audycja w 2 programie TVP. Dość już wymieniania nagród, bo czymże są nagrody? Ważne jest to, co sami artyści prezentują. Gusta są różne, lecz umiejętności rozśmieszania Kabaretowi Moralnego Niepokoju nie w sposób odmówić. Od prawie dekady zachwyca on już publiczność w całym kraju – w Warszawie, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim… (jeśli nie liczyć widzów „Tygodnika Moralnego Niepokoju”). Teraz okazję na zakosztowanie ich warsztatu artystycznego będą mieli Raciborzanie.


Czego więc można się spodziewać? Humor ma wiele postaci i rozśmieszać można na różne sposoby. – twierdzą członkowie grupy. My robimy to tak jak umiemy, w sposób można rzec tradycyjny, za wzory mając kabarety literackie, których głównym tworzywem jest słowo. Rezygnujemy zatem z techniki typu stroboskopy, lasery, mini dyski i inne technologie opatentowane przez NASA (…). Jesteśmy kabaretem. Kabaretem, któremu najbliższy jest przydomek "literacki", który składa swoje programy z piosenek, także tych lirycznych, skeczy i monologów, także tych pisanych mową wiązaną.


Przedstawienie odbędzie się 28 października w RCK (ul. Chopina 21). Bilet kosztuje 33 zł, co sumą nie jest wcale małą. Warto być może ją wydać. Jak przekazał nam menadżer trupy – Wojciech Orszulak, KMN zaprezentuje swój najnowszy program „A miało być tak pięknie…”, więc nawet i wielbiciele kabaretu zobaczą coś nowego.


To, że warszawscy satyrycy gwarantują świetną zabawę, nie ulega wątpliwości. KMN należy do nielicznego grona „klasycznych” kabaretów, które nie tylko bawią, ale także mają na celu pokazanie większych zjawisk i czasem nawet dydaktyzm. Ich nazwa przecież zobowiązuje… To już nie tylko śmiech. Oddajmy zresztą głos Romanowi Pawłowskiemu, który parę lat temu dla „Gazety Stołecznej” napisał: Idźcie na Kabaret Moralnego Niepokoju. Śmiejcie się, bo to jest o was samych. Może ten śmiech was wyzwoli, może wpadnie wam do głowy, co zrobić, aby wszystko wróciło w tym kraju na swoje miejsce.


/dw/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here